Lise öğrencilerinde uyuşturucu madde bağımlılığının sebepleri: Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesi örneği
The reasons students in high school abuse drug in Mustafakemalpasa district Bursa
- Tez No: 491344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Economics, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, lise öğrencileri arasında zararlı madde kullanımının, özellikle de uyuşturucu madde kullanımının geldiği boyutları göstermek, madde kullanımının sebeplerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, madde bağımlılığına karşı alınması gereken tedbirlerin ve belirlenecek stratejilerin oluşturulmasına yardımcı olmak amacındadır. Bu çalışmada Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesi lise öğrencilerine anket uygulanmıştır. Araştırmanın temel veri kaynağını madde kullanıcıları oluşturmaktadır. Çalışmada daha önce hiç kullanılmayan soru tipleri kullanılarak çarpıcı bulgular elde edilmiştir. Madde kullanım sorunu, Türkiye'nin kendi yapısına uygun olarak ele alınmasıyla, çalışmaya farklılık kazandırmıştır. Yapılan bu çalışmada dikkat çeken noktalar genel itibariyle madde kullanımının giderek arttığı, madde kullanan öğrencilerin büyük çoğunluğunun sigara ve alkol kullandığı, madde kullanan öğrencilerinin ailelerinin çok büyük oranda sigara ve alkol kullandığı, eğitim seviyesi ile madde kullanımı arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuç ve bulgulara bakıldığında, madde kullanım seviyesinde tehlikeli eşiklerin aşıldığı ve acil önlemler alınması gerektiğidir. Umut ediyoruz ki bu tür çalışmalar gelecekte anne-baba olacak bugünün çocuklarını bu bataklıktan kurtarmaya yardımcı olacak ve daha önce hiç kullanmayanların da kullanımını önlemeye örnek teşkil edecektir. Anahtar Kelimeler : Uyuşturucu Madde, Madde Bağımlılığı, Yoksulluk.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the extent of substance abuse, especially psychoactive substance abuse in Turkey, and to analyze the causes of drug abuse and its relation to socio-economic status. The study also aimed at helping to specify the necessary precautions, and strategies against substance addiction. A questionnaire form was given to high school students during the study. The data source of this study was drug users. Original questions which had not been used in former studies were asked in the survey, and striking findings were obtained. The study has a different aspect as it focuses on the problem of drug abuse considering the special characteristics of Turkey. Some of the most significant points revealed by this study shows that the rate of drug abuse is gradually increasing, students who are on drugs also smoke cigarettes and consume alcohol, there is a significant correlation between the level of education and drug abuse, and drug abuse is directly proportional to socio-economic status. The findings and recommendations of this study emphasize that the threshold of substance abuse in Turkey has already been crossed, and preventive measures must be taken urgently. We hope research studies like this will help today's children, the future parents to overcome this issue, and encourage researchers to carry out new studies to find ways to prevent individuals who has never used such substances from using them. Key words : Drugs, Drug Abuse, Substance Addiction, Poverty