Râzi tefsiri ekseninde adâlet ile ilgili âyetlerin tahlili
In the axsis of Râzi tafsir analysis of justice verses
  1. Tez No: 491345
  2. Yazar: YUSUF GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAMİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İslam Dini, Yüce Allah c.c. tarafından belirli esaslar üzerine bina edilerek gönderilmiş, mükemmel bir dindir. Bu esaslar, Kur'ân-ı Kerim'in rehberliğinde, Hz. Muhammed (s.a.v.) aracılığıyla tüm insanlığa aktarılmıştır. Adâlet mefhumu da tevhid ilkesiyle birlikte, bu esasların başında gelir. Adâlet, insanın inancında tevhide bağlı kalmasını, davranışlarını bu inanç etrafında belirlemesini sağlar. Adâletin varlığı, kişiler arasındaki sosyal ilişkilerin hak ve hukuka göre düzenlenmesini, bireylerin huzurlu bir yaşam sürebilmelerini temin eder. Öyleyse, adâletin tanımı, mahiyeti, kapsamı ve söz konusu olduğu alanlar nelerdir? Öncelikle bu soruların cevabını, kendisini insanlara yol gösterici olarak tanımlayan Kur'ân'ı Kerim'de aramalıyız. Bu amaçla Kur'ân'ı Kerim'i Fahreddin er-Râzi'nin Mefatihu'l Gayb tefsiri ekseninde incelediğimizde onun örnek adâlet uygulamalarına yer vererek muhataplarına takip etmeleri gereken yolları gösterdiğini, adâlet söz konusu olduğunda yapılması ve kaçınılması gereken hususları belirlediğini, böylelikle hakkın, hukukun ve eşitliğin etkin olduğu müreffeh bir yaşam için kişiler üzerine düşen vazifeleri telkin ettiğini, müşahede ettik. Bütün bunların hedefinin, temel kaynaklarının ilkini ve en önemlisini Kur'ân-ı Kerim'in oluşturduğu İslam Dini'nin asıl amacı olan, muhataplarının dünya hayatında huzurlu bir yaşam sürebilmelerini ve ahiret hayatında ise ebedi saadete kavuşabilmelerini sağlamak için olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Islam Religion, Almighty Allah c.c. It is a perfect religion, sent on the basis of certain principles. These principles are guided by the Qur'an, Hz. Muhammad (S.A.V.) has been transferred to all humanity. The notion of justice comes at the beginning of these principles together with the principle of unity. Adalet allows man to adhere to poverty in his faith and to determine his actions around this belief. Adherence ensures that the social relations between individuals are regulated by rights and laws, and that individuals can live a peaceful life. So, what are the definitions, nature, scope and subject matter of the corporation? First of all, we must call the Qur'an, which defines the answer to these questions, as guiding itself to people, in Kerim. To this end, we have examined the Qur'an in the context of the exegesis of Fahreddin Er-Razi in the context of the exegesis of Mefatih al-Gayb, and he showed his ways to follow to his subjects by giving examples of his righteousness and that he determined the things to be done and the things to be avoided, we have observed that the law and equality are active and inspired the duties of the people for a prosperous life. We have determined that the goal of all of these is to ensure that the first and the most important of the fundamental sources of the Islamic religion, which the Qur'an has formed, are the peaceful lives of their counterparts in the life of this world and eternal happiness in the life of the Hereafter.