Suretu İbrahim dirasetun belağiyyetun
İbrahim Suresinin belagat açısından incelenmesi
  1. Tez No: 491405
  2. Yazar: SAHL DERSHAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SOUMİA HAJ NAYEF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Allahu Teala Arap dilini, üslüp güzelliği, gramerinin esnekliği ve kelimelerinin zenginliği nedeniyle seçmiş ve onu kullarıyla arasında iletişim aracı olarak kabul etmiştir. İlahi kelam ise diğer Arap sözlerinden farklı bir yere sahiptir ve Arapların hünerlerini sergiledikleri edebi alanlarda onlara üstün gelmiştir. Zira sözlerini ve kanunlarının hükümlerini oluştururken, Arapların sözlerini, lafızlarını ve terkiplerini kullanmıştır. Ancak bunu yaparken, Arapların edebi üslubunun dengini getirmekten aciz bırakan ve onların zayıflıklarını açığa çıkaracak dereceye ulaşacak güzellikte bir üslup kullanması, onların hatiplerini şaşırtmıştır. Bu çalışmada araştırmacı, insan sözünün üzerine çıkmasını sağlayan ve düzen-üslup bakımından Kuran-ı Kerim'e ayırt edici özelliği veren unsurlara ışık tutmaya çalışmaktadır. Bu çalışma yapılırken, Kuran-ı Kerim'in tamamı yerine, İbrahim Suresinin belağat kuralları incelenmiştir. Araştırmamız bir giriş, altı bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Araştırmacı, Kuran-ı Kerim'e ait olan îcâzî yönünün belirtilmesindeki mezhep ve ulema görüşlerini incelemeye geçmeden önce, İbrahim Suresinin tanıtımı ile giriş kısmına başlamıştır. Birinci bölümde İbrahim suresinde Allahu tealanın seçmiş olduğu lafızların özelliklerini, fesahatini ve ilahi beyan metodunu ele almıştır. İkinci bölümde ise, şekil açısından Kuran kelimelerini araştırmaya devam etmiştir. Burada nekre-marife, müfred-cemi şekillerinde gelen kelimelerin edebî amacı ortaya konulmuştur. Sonra üçüncü bölüme geçilerek iki ana başlık altında şu incelemeler yapılmıştır: Birinci kısımda, haberin üsluplarını belağat amaçları açısından ve haberin çeşitli yönleri (ibtidâî, talebi, inkârî) bakımından incelenerek bunların suredeki yerine getirdiği görevler tespit edilmiştir. Dördüncü bölümde ise, fasl-vasl, îcaz-itnab ve kasır metotları ile uygun kullanımlar, fikirler ve cümle yapılarında ilahi beyanın üstünlüğü hakkında incelemeler yapılmıştır. Beşinci bölümde de araştırmacı, İbrahim Suresinin beyân metotlarını incelemiştir. Burada beyânın tasvirleme çeşitleri örnekleriyle birlikte ortaya çıktığı görülmüştür. Sure içerisinde kullanılmış olan teşbihleri, farklı türleri ile birlikte açıklamalarını yapmıştır. Bunun dışında istiarenin iki türünü (tasrîhî ve meknî), mecaz-ı mürseli ve kinayeyi de açıklamıştır. Ayrıca araştırmacı, mezkur sanatları açıklarken, belagat nedenlerini belirlemek üzere ve çeşitli unsurları seçmedeki incelikleri açıklamak üzere ve de sanatsal örüntüdeki güzel noktalara odaklanmak üzere incelemeler yapmıştır. Araştırmacı altıncı bölümü de, İbrahim Suresinde geçen, manevî (tıbâk, mukâbele, murââtu'n-nazîr, cem', tefrik vs.) ve lafzî (cinas, seci', muşâkele vs.) bedî sanatlarının türlerini açıklayarak tamamlamıştır. Bununla birlikte bedî sanatının metin güzelleştirme görevinin yanında metnin anlam açısından güçlendirici rolünü de incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Allah, the Almighty, has selected the Arabic language and made it a mediator between Him and His slaves, because this language is distinguished by a wide variety of vocabulary, the flexibility of its rules and the beauty of its styles. However, the Divine style is distinguished from the style of the Arabs and surpassed them in the field in which they excelled. Allah formulated His Statement (the Honorable Quran) and the rules of His Law (Sharia) in structures that were composed of the language of the Arabs and words that were familiar to them, but in a wonderful style and a wonderful composition that impressed their most eloquent speakers and surprised their orators to an extent that showed their weakness and inability to oppose it. In this study, the researcher attempts to shed light on the characteristics that gave the Holy Quran this distinction in style and systems and made it superior to the words of human beings through an applied study on the eloquence of the verses of the Surah (a Chapter in the Holy Quran) of Ibrahim. The study is organized in the form of an introductory chapter, and six chapters followed by a conclusion. The researcher begins the introductory chapter by defining the Holy Surah of Ibrahim before moving on to the verification of the sayings of the scholars and their approaches in showing the miraculous aspect of the Honorable Quran. From the introductory chapter, the researcher enters the first chapter which deals with the characteristics of the Quranic pronunciation in the Surah in terms of its eloquence and the Divine approach in choosing this style of eloquence. In the second chapter, the researcher continues his study of Qur'anic vocabulary in terms of its structure, presenting the rhetorical reasons why a certain word is in the singular or the plural, or why it is definite or indefinite or in other forms. From the second chapter, the researcher moves to the third chapter, where he presents the eloquence of the two styles of haber and Inshaa through dealing with the rhetorical purposes and types of haber. The study then deals with examples of the types of Inshaa styles in the Surah, elaborating on the purposes of rhetoric which the Surah achieved. Chapter four deals with the ingenuity of the Divine Statement in the formulation of sentences and ideas through the appropriate use of the style of shortening, summarizing, circumlocution, separation and connection. The fifth chapter is dedicated to talking about the style of the statement in the honorable surah. In this surah, the researcher is showed the diversity of figures of speech with multiple examples. He presents examples of simile with its various types, and examples of the two types of metaphor, hypallage and metonymy, and explains and clarifies the rhetorical reason for using the figure of speech and the accuracy of selecting its elements, putting emphasis on the areas of artistic beauty in making them. The researcher concludes his study with the sixth chapter, where he works on exploring the types of embellishments contained in the surah: the morphological ones such as antithesis, chiasmus and congeries, and the verbal ones such as equivoque, consonance, mushakala and others. He, then, shows their roles in enhancing and clarifying the meaning in addition to their contribution to improving and beautifying the text.