İran ekseninde Azerbaycan-İsrail ilişkileri
Azerbaijan-Israel relations on the axis of Iran
- Tez No: 491406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Sovyetler Birliğinin dağılması ile birlikte bağımsızlığını elde eden Azerbaycan'ın İsrail'le olan ilişkileri ve İran'ın bu eksende uyguladığı politikaların bu ilişkilerin oluşmasında ne kadar etkisi olduğu teorik çerçevede incelenmiştir. Azerbaycan'ın bulunduğu coğrafya kompleks yapıya sahip olmasından dolayı, bu durum bağımsızlıktan itibaren Azerbaycan'ın dış politikasına da yansımıştır. İran gibi imparatorluk geçmişi olan ve Azerbaycan'a karşı yayılmacı bir poltika izleyen komşuya sahip olması, bu ülkenin Soğuk Savaş sonrası, Azerbaycan'ı kendisine tehdit olarak algılaması,Güney Kafkasya'da izlediği pragmatik politikalar- Dağlık Karabağ ve Ermenistan Politikaları- Azerbaycan'ı bahsekonu ülkeyi dengelemeyi amaçlayan stratejiler geliştirmeye mecbur etmiş ve bu özelde Azerbaycan-İsrail ilişkilerinin oluşmasına olanak sağlamıştır. Azerbaycan ve İsrail arasında var olan ilişkiler çok yönlüdür. Azerbaycan'da uzun tarihe sahip olan Yahudi vatandaşların varlığı ilişkilerin oluşmasına pozitif etki sağlamıştır. İki ülke arasındaki ekonomi, siyasi, ticari ilişkiler mevcut olmakla beraber her ikisi adına hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study anayzes theoretical framework of the realtions between Azerbaijan and Israel after gaining the independence with the disintegration of the Soviet Union and the effect of Iran's policies on the formation of these relations. The complex geographical structure of Azerbaijan has also been reflected in Azerbaijan's foreign policy since independence. Iran as neighbour country that has an emperialist history of with its expansionist policy towards Azerbaijan, the perception of the Azerbaijan as a threat after Cold War, the pragmatic policies of Iran over the Southern Caucasus-Naghorno Karabakh and Armenian Politics-Azerbaijan has obliged to develope strategies aiming to balance the Iran, and in this case the situation has enabled Azerbaijan-Israel relations come forward. Existing relations between Azerbaijan and Israel is versatile. Jewish citizens of Azerbaycaijan who have deep roots had a positive impact in the formation of relations between two countries. Co-existing economic, political and commercial relations have vital importance for both countries.