Zeynelabidin b. Yûsuf b. Muhammed el-Gürânî ve Avârifu'l-havâs fî tefsîri sûreti'l-ihlâs adlı eseri: Tahkîk-inceleme
Zayn al-Abidin b. Yusuf b. Muhammed al-Gurani and Awarif al-Khavass fi tafseer surah al-Ikhlas: Analysis of his work called
- Tez No: 542639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
İhlâs Sûresi, Kurân'ın en kısa sûrelerinden biri olmasına rağmen muhtevasıyla Kur'ân'ın özeti gibi düşünülmüş ve üzerine birçok müstakil tefsir yazılmıştır. Ayrıca faziletine dâir vârid olan hadislerin kemiyeti ve sebeb-i nüzûlüne dâir rivayetletin içeriği Müslümanların sûreye olan ilgisini artırmıştır. Zeynelabidin b. Yûsuf b. Muhammed el-Gürânî'ye ait Avârifu'l-havâs fî tefsîri sûreti'l-ihlâs adlı eser, müstakil olarak yazılmış en uzun İhlâs sûresi tefsirlerinden biridir. Çalışmamızda bu eserin tahkîkini ve incelemesini yapmakla beraber Zeynelabidin el-Gürânî'nin hayatını, ilmî yönünü ve eserlerini konu edindik.
Özet (Çeviri)
Surah al-Ikhlas, one of the shortest surah of Qur'an, has been considered as a summary of Qur'an because of its content and written a lot of commentaries (tafseer) about it. Besides, the quantities of traditions (hadith) about its virtue and the contents of rumors (riwayat) about its cause of revelation (sabab al-nuzul) had increased the attention of Muslims on it. Zayn al-Abidin b.Yusuf b. Muhammed al-Gurani's 'Awarif al-Khavass fi tafseer surah al-Ikhlas is one of the most extended commentary about this surah. This study mentions the critical edition and analysis of al-Gurani's book,with his life and treatises.