Ulûmü'l-hadîs fî mükaddimâti kütübi'l-hadîs hattâ nihâyeti'l-karni'l-hâmis el-hicrî
علوم الحديث في مقدمات كتب الحديث حتى نهاية القرن الخامس الهجري
- Tez No: 491417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BEYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Başlıkta olduğu gibi bu tez muhtelif hadis kaynaklarında geçen hadis ilminden bahsetmektedir. Hadis meselelerini inceleyen kaynaklar için derleme çalışması yapıldıktan sonra tez başlangıç olarak hadis ilminin önemi ve bu ilimde rol üstlenen alimler hakkında bilgi vermektedir, Birinci araştırma, önsözler içeren ve toplamı 24 kitap olan“Hadis Kitapları”nı içerir , yazarın ölüm tarihine göre düzenlenmiş ve iki bölüme ayrılmıştır: birinci bölüm; Hadis ilminden bahsetmeyen ondört önsözdür. İkinci bölüm; hadis ilminden bahseden on önsözdür bu önsözlerdeki hadis ilmi meselelerinden çıkarım yapılır. İkinci araştırma ise, önsözlerin ele aldığı hadis ilimleri konularının derlenmesi, düzenlenmesi ve hadis ilimindeki etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma iki bölüme ayrılmıştır: birinci bölüm; önsözlerin ele aldığı hadis ilimleri konularını derleme, düzenlemesidir ve bu bölümde hadis ilimindeki on beş konu incelenmiştir. İkinci bölüm ise, hadis iliminin etkisine yönelik bir çalışma idi. Araştırma, sonuçlar, öneriler ve kaynakların bir diziniyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
As in the title, the thesis deals with Hadith introductions' books as part of The Science of Hadith, introductions that contained issues in The Science of Hadith were enclosed. The thesis starts with a preface about the importance of The Science of Hadith, a brief description about it and the role of scientists. Chapter one is titled as“Hadith books that contains introductions”, which are 24 books with introductions, ordered by the author's death date and divided into two sections: section one is about the introductions that didn't deal with The Science of Hadith which were 14 introductions, while the second section is about the introductions that dealt with The Science of Hadith which were 10 introductions, where issues were extracted from each introduction. The second chapter contains enclosing, ordering and studying subjects of The Science of Hadith that introductions contained and the study of it impact on The Science of Hadith. This chapter is divided into two sections: section one is enclosing, ordering and studying subjects of The Science of Hadith that introductions dealt with, the number of subjects in this section is 15, while the second section is about studying the impact of the existing Science of Hadith provided in the introductions on The Science of Hadith in general. The thesis ended with results, recommendations, conclusion and index for sources and references.