Nuhbetü'l-fiker ve Nüzhetü'n-nazar özelinde İbn Hacer'in Hadis usulü alanında yaptığı çalışmaların değerlendirilmesi
Evaluation of studies belonging to İbn Hajar on the area of Hadith method specific to Nuhbetü'l-fiker and Nüzhetü'n nazar
- Tez No: 433748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hadislerin tespiti ve sıhahtini ele alan Hadis ilmi başlangıçta müstakil eserlerin konusu değildi. Daha sonra“ulûmu'l-hadis”, bugünkü ifadesiyle“hadis usulü”başlığı altında bu konuda müstakil eserler yazıldı ve hadis usulü hadis ilminin bağımsız bir kolu haline geldi. Bu konuda en önemli eser hiç şüphesiz kendinden öncekileri derleyen kendinden sonrakileri de etkileyen muhaddis İbn Salȃh'ın“Mukaddime”diye meşhur olan“Ma‛rifetü envȃi ilmi'l-hadȋs”isimli eseridir. Bu eserden sonra yazılan ve bu eseri asıl kabul eden İbn Hacer el-Askalȃni'nin“Nuhbetü'l-fiker fȋ mustalahi ehli'l-eser”isimli çalışması, müteahhir dönemin zirve eseri olarak kabul edilmiştir.“Nuhbetü'l-fiker ve Nüzhetü'n-nazar özelinde İbn Hacer'in Hadis Usulü Alanında Yaptığı Çalışmaların Değerlendirilmesi”başlıklı bu tez çalışması İbn Hacer'in“Nuhbetü'l-fiker fȋ mustalahi ehli'l-eser”isimli eserini ve bu eser üzerine yapılan çalışmaları inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Hadith discipline addressing the determination and authenticity of the hadiths was not the subject of private work at the beginning. Later, under the head of“Ulumu'l-hadis”as today's statement 'hadith procedure', private works were written on this topic and hadith procedure became an independent sub-section of hadith discipline. The most important work on this Subject was undoubtedly muhaddises İbn Salah's work named“Ma‛rifetu envȃ‛i ilmi'l-hadȋs”, becoming famous as 'Mukaddime (introduction), compiling its predecessors, affecting its successors. The work named“Nuhbetü'l-fiker fȋ mustalahi ehli'l-eser”of İbn Hajar el-Askalani, which was written after Mukaddime, has been recognized as the peak work of the following period. This thesis study which is titled as“Evaluation of Studies belonging to İbn Hajar on the Area of Hadith Method specific to Nuhbetü'l-fiker and Nüzhetü'n-nazar”will analyse the work of İbn Hajar called examines his work named“Nuhbetü'l-fiker fi mustalahi ehli'l-eser”and the studies done on this work.