Örgüt kültürü tipleri ile çalışanların kurumsal itibar algı ilişkisinin incelenmesine yönelik özel sektörde bir araştırma
A research on the relationship between organizational culture types and corporate reputation in private sector
  1. Tez No: 491423
  2. Yazar: TANER DENİZ ACAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumların başarılı bir şekilde hayatta kalmalarında en önemli faktörlerin başında gelen örgüt kültürü ile kurumsal itibar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamızda özel sektörde faaliyet gösteren dünya çapında bir teknoloji firması seçilmiş ve bu firmanın dört farklı ülke ofisinde toplam 47 kişiyle çalışma yürütülmüştür. Örneklemimizde yer alan çalışanlara, demografik sorularla beraber hem mevcut örgüt kültürü tipi algılamaları hem de tercih ettikleri örgüt kültürü tipi ile ilgili anket soruları yöneltilmiştir. Bu bilgilerle beraber, kişilerin kurumlarına dair olan itibar algıları da öğrenilmiştir. Yapılan parametrik olmayan analizlerde, algılanan örgüt kültürü tipi ile kurumsal itibar algısı arasında bir ilişki olduğunu kanıtlayacak çıktılar elde edilememiştir. Bununla beraber, kişilerin algılanan örgüt kültürü tipi ve tercih ettikleri örgüt kültürü tipi arasındaki uyum/uyumsuzlukla, itibar algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş; kişilerin çalıştıkları şirketteki kültür ile tercih ettikleri kültür uyuştuğunda, algılanan kurumsal itibar seviyesinin yükseldiği tespit edilmiştir. Yapılan diğer analizlerde ise, bulunulan ülke ofisi ile mevcut örgüt kültürü tipi arasında bir bağ bulunmuştur. Bu da göstermektedir ki, farklı ülkelerde aynı şirket adına çalışan kişiler, farklı örgüt kültürü tiplerine maruz kalabilmektedir. Ayrıca, çalışanların kıdemi ile algıladıkları mevcut örgüt kültürü tipi arasında da bir bağ bulunmıştır. Bununla beraber çalışılan ülke ofisi ve çalışanların kıdemi ile kurumsal itibar algısı arasında yine istatistiki olarak anlamlı bir bağ olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmanın son bölümünde, bulunan sonuçlara açıklamalar getirilmiş, çalışmanın kısıtları değerlendirilmiş ve de hem iş dünyası hem de gelecekteki akademik çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between one of the most important factors in success and survival of institutions, namely, organizational culture and corporate reputation. In our study, a global technology company operating in the private sector was selected and the study was conducted with 47 employees who work in four different country offices of this firm. Survey questions were asked to the employees in our sample about the current organizational culture type perceptions as well as the type of organizational culture they prefer, along with the demographic questions. Along with these assessments, the reputation perceptions of these employees regarding their firm were investigated. No significantly statistical relationship between perceived organizational culture type and corporate reputation perception was found in the nonparametric analyses conducted. However, there was a significant relationship between perceived organizational culture type - organizational culture type preference coherence and perceived reputation perceptions. It was found that the level of perceived corporate reputation increases when people's perceived organizational culture type matches to the culture of their preference. In other analyses, a significant relationship between the country office the employee works in and the type of organizational culture perceived by the employee was found, which implicates that people who work for the same company in different countries are exposed to different organizational culture types. Moreover, statistically significant relationships were found between employee seniority - corporate reputation perception and country office - corporate reputation. In the conclusion part of the study, findings are explained in detail, the constraints of the study are assessed and suggestions are made for both business world and future academic studies