Dünyadaki örnekleri bağlamında edebi belleğin korunması ve İstanbul'da bulunan edebiyat konulu müzelerin incelenmesi
The conservation of literary memories in the context of the world samples and the investigation of the literature themed museums in İstanbul
  1. Tez No: 491426
  2. Yazar: FAYSAL İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA HALE ÖZKASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Museology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Edebiyat konulu müzeler edebi belleğin önde gelen merkezlerinde biridir. Edebiyat konulu müzelerin, müze sınıflandırılmasındaki yeri ve türleri incelenmiştir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden müzelerin pek çok edebiyat konulu müze örnekleri ele alınmıştır. Türkiye'de pek çok edebiyat konulu müze bulunmaktadır. Bazı edebiyatçı evleri de müzeye dönüştürülmüştür. Türk edebiyatının dönemlerini, başlıca temsilcilerini ve yapıtları tanıtacak çağdaş müzecilik anlayışında bir edebiyat müzesi bulunmamaktadır. İstanbul'da Aşiyan, Adam Mickiewicz, Sait Faik Abasıyanık, Yahya Kemal Beyatlı, Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi, Orhan Kemal, Edebiyat Müzesi ve Yazın Belgeliği, Şair Faruk Nafiz Çamlıbel, Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Masumiyet ve Aziz Nesin ve Çağdaşları Müzeleri olmak üzere toplam on iki müze tez kapsamında incelenmiştir. Bu tezin temel amacı, edebi belleğin başlıca merkezlerinden olan edebiyat konulu müze türlerini örnekleri ile incelemek ve İstanbul'daki edebiyat konulu müzeleri müzebilimsel açıdan incelemektir. Böylece edebiyat konulu müzeciliğimizin durumunu görme ve dünyadaki örneklerine göre nerede olduğunu tespit etme fırsatı yakalamaktır. Bu çerçevede edebi belleğin önemi vurgulanmış, müzecilikte edebiyat konulu müzelerin sınıflandırma sorunsalı ele alınmıştır. Edebiyat konulu müze türleri dünyadaki örnekleri ile incelenmiştir. İstanbul'da bulunan edebiyat konulu müzeler kurumsal olarak tanıtılmış ve başta koleksiyon ve sergileme açısından olmak üzere müzebilimsel açıdan incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Edebiyat Konulu Müzeler, Edebiyat Müzeleri, Yazar Evleri, Tarihi Ev Müzeler
Özet (Çeviri)
The literature themed museums are considered as one of the leading centers of literary memory. The position and the types of the classification of the literature themed museums have been searched. Many examples of literary themed museums have been discussed in various countries of the world. There are many literature themed museums in Turkey. Some literary houses have also been transformed into museums. There is no literature museums in the meaning of contemporary museology that could introduce the periods, main representatives and works of Turkish literature. In Istanbul; Aşiyan, Adam Mickiewicz, Sait Faik Abasıyanık, Yahya Kemal Beyatli, Hüseyin Rahmi Gürpınar Museum House, Orhan Kemal, Literature Museum and Literature Documentation, Poet Faruk Nafiz Çamlıbel, Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar Literature Museum Library, Innocence and Aziz Nesin and Contemporaries Museums totaling twelve museum examined the scope of the thesis. The main aim of this thesis is to analyze the types of literary museums with their samples, which are the main centers of literary memory, and to investgate the literature themed museums in Istanbul from the point of museology. Thus, it could be able to see the situation of literary museums and to find out where it is in relation to its examples in the world. İn this frame the importance of literary memory, the issue of classification of literary museums in terms of museology have been discussed. The types of literary museums have been studied assosiated with examples from all around the world.Firstly the literary museums has been introduced as institutional and researched in terms of collection and exhibition, with regard to museology. Keywords : Literary Themed Museums, Literary Museums, Writer's Homes, Historical House Museums