Örgütsel özdeşleşmenin bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effect of organizational identification on individual creativity: A survey in the banking sector
  1. Tez No: 491461
  2. Yazar: BUKET CANAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel özdeşleşmesinin bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisini analiz etmektir. Bu araştırmanın örneklemini, Nevşehir ilinde faaliyet gösteren bankalarda çalışan işgörenler oluşturmaktadır ( n=237). Örgütsel özdeşleşmenin bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisini analiz etmek için bahsedilen örneklemden elde edilen veriler basit doğrusal regresyon analizi yardımıyla test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre örgütsel özdeşleşmesinin bireysel yaratıcılık üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü ANOVA sonuçlarına göre; medeni durum değişkeni açısından ise örgütsel özdeşleşme düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilirken; demografik özelliklerden cinsiyet, yaş, eğitim durumu, iş deneyimi ve departman değişkenleri açısından örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Son olarak bu çalışmanın bazı kısıtlarına yer verilmiş ve gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of organizational identification on individual creativity. The research sampling consists of employees in banks in Nevsehir Province (n=237). Data acquired from mentioned research sampling has been analyzed by means of the Linear Regression Analysis to show the effect of organizational identification on individual creativity. According to the research findings, it determined that organizational identification had a positive effect on individual creativity. Moreover, according to the results of independent samples t test and one way variance (ANOVA), while there was significant difference between the levels of organizational identification for marital status, any difference has not been observed according to demographic characteristics such as gender, job experience, the level of educational and department. Finally, it was presented that the study has some limitations and suggestions about the research to be done in similar topics in the future.