Turizmin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Nevşehir ili örneği
The impact of tourism on economic growth: Nevşehir province model
- Tez No: 491460
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Turizmin ekonomik büyümedeki payı bir çok araştırmacının çalışma konusu olmuştur. Bu çalışmada amaç 2004 – 2014 verilerini kullanarak Kapadokya Bölgesi için turizmin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektir.Kapadokya Bölgesine gelen yerli ve yabancı turistlerin GSYİH üzerindeki uzun ve kısa dönem etkileri sınanmıştır. Çalışmada ARDL ve Granger Nedensellik testleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlarda bölgeye gelen yerli turistlerin GSYİH' nın artışında yabancı turistlerden daha az etkili olduğu ortaya çıkmıştır. GSYİH' dan turizme doğru ve turizmden GSYİH' ya doğru nedensellik tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The share of tourism in economic growth has been the work of many researchers.The aim of this study is to examine the effect of tourism growth on Cappadocia region using 2004-2014data.The long and short term effects of GDP on domestic and foreign tourists coming to the Cappadocia region have been tested.ARDL and Granger Causality tests were used in the study.Domestic tourists who came to the region from the results of the study were found to be less effective in increasing GDP than foreign tourists.From GDP to tourism, the causality from tourism to GDP has not been established.