70 yaş altı ve üstü prostat kanseri hastalarında radikal prostatektomi sonrası biyokimyasal nüks oranlarının retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of biochemical recurrence after radical prostatectomy in patients above and below 70 years of age
- Tez No: 491613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ALTINOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen iç organ kanseridir. Prostat kanserinin evresine ve hastaların yaşam beklentilerine göre farklı tedavi ve takip protokolleri mevcuttur. Güncel klinik rehberlerde beklenen aktif yaşam süresi on yıl ve üzerindeki bireylere radikal prostatektomi önerilmesi standart tedavi olarak bildirilmiştir. Sağlık şartlarının iyileşmesine bağlı olarak yaşam süresi uzamakta ve 70 yaşın üzerinde bireylerde de on yıllık yaşam beklentisi oluşmaktadır. Kliniğimizde radikal prostatektomi ameliyatı yapılmış bireylerin biyokimyasal nüks oranları karşılaştırılarak yaşın prostat kanseri sonrasında biyokimyasal nüks oranlarını öngören bir faktör olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common solid organ malignancy in male population. Different survey and treatment options exist due to stage of the disease and the health status of the patients. Contemporary clinical guidelines underline radical prostatectomy as a standard treatment for patients who has ten years or more life expectancy. Total life expectancy is elongated due to better health facilities and more patients who are older than 70 years of age are expected to have ten years of life. We investigated the age as a prognostic factor in patients who had undergone radical prostatectomy in our clinic in terms of biochemical recurrence.