Artroskopik diz cerrahisinde preemptif IV parasetamol ile IV tramadol uygulamasının analjezik ihtiyacı ve postoperative analjezi kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of preemptive IV parasetamol and IV tramadol on analgesic requirement and quality of postoperative analgesia in arthroscopic knee surgery
  1. Tez No: 491614
  2. Yazar: GIYASETTİN FİDAN
  3. Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Artroskopik diz cerrahisinde preemptif IV parasetamol ile IV tramadol uygulamasının analjezik ihtiyacı ve postoperative analjezi kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması Bu çalışmaya artoskopik diz cerrahisi geçirecek 18-65 yaş arası ASA I-II hastalar dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrılarak bir gruba (Grup I,n=29) ameliyattan 10 dak önce IV tramadol, diğer gruba (Grup II,n=29) IV parasetamol yapıldı. Standard anestezi indüksiyonu sonrası anestezi idamesi sevofluran %50 oksijen ile sağlandı. Hastaların hemodinamik parametreleri, BIS ve EtCO2 değerleri kaydedildi. Kullanılan toplam sevofluran ve analjezik miktarları hesaplandı. Postoperatif ağrı değerlendirmeleri vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirildi ve VAS>4 değerlerinde analjezik yapılması istendi. Gruplar arasında demografik özellikler, hemodinamik parametreler, ve BIS değerleri açısından fark bulunmadı. Kullanılan toplam sevofluran miktarı ve analjezik gereksinimi açısından gruplar benzerdi. VAS değerleri parasetamol grubunda 240. dakikada daha yüksek bulunmuş ancak ek analjezik gereksinimine gerek duyulmamıştır. Her iki gruptada postoperative dönemdeki VAS ve analjezik ihtiyaçları benzer bulunmuştur. Sonuç olarak tramadol ve parasetamolün preemptif kullanımının artroskopik cerrahide güvenilir ve etkin olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The comparison of the effects of preemptive IV parasetamol and IV tramadol on analgesic requirement and quality of postoperative analgesia in arthroscopic knee surgery ASA I-II patients aged between 18-65 years scheduled for arthroscopic knee surgery were included study. Patients were randomly divided into two group; one of these (Group I,n=29) received IV tramadol, the other (Group II,n=29) received IV paracetamol 10 min before surgery. After standard anesthesia induction, anesthesia maintenance was provided by sevoflurane in 50% O2 mixture. Patients' hemodynamic parameters, BIS and EtCO2 values were recorded. The total amount of sevoflurane consumption and analgesic requirements were estimated. Visuel analog scale (VAS) was used to evaluate the postoperative analgesia and the patients with the value of>4 was ordered analgesic. There was no difference between groups in respect of demographic characteristics, hemodynamic parameters and BIS values. Groups were similar in sevoflurane consumption and analgesic requirements. VAS was higher in paracetamol group on 240. min but additional analgesic was not required. VAS values and total analgesic requirements were similar in both groups. It's concluded that, both preemptive tramadol and paracetamol may be used safely and efficiently in arthroscopic knee surgery