Metabolik sendromlu hastalarda pentraxin 3 düzeyleri ve metabolik parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 491615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UZUNLULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Pentraxin (PTX) 3 kronik inflamasyonla ilişkili olarak aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklarda yüksek bulunduğu bildirilen bir akut faz proteinidir. Metabolik sendrom (MetS) kronik inflamasyonla karakterize bir durumdur. Bu çalışmada MetS'lu hastalarda kronik inflamasyonla ilişkili olarak PTX3 düzeylerinin yüksek bulunabileceği hipotezi test edilmiştir. Bu amaçla MetS'lu hastalardaki PTX3 düzeyleri kronik inflamasyonla ilişkili olarak PTX3 düzeylerinin yüksek olması beklenen romatoid artritli (RA) hastalarla ve sağlıklı kontrol olgularıyla karşılaştırılmış ve PTX3'ün metabolik parametrelerle ilişkisi araştırılmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya 20 yaş ve üzeri toplam 82 non-diyabetik olgu alındı. Hasta grubu IDF tanımlamasına göre MetS'u olan 27 olgudan (7 erkek, 20 kadın, ortalama yaş 47.70±8.92) oluştu. İki kontrol grubu alındı. Birinci kontrol grubu 28 kişiden oluşan romatoid artriti olan hastalıklı kontrol olgularından (5 erkek, 23 kadın, ortalama yaş 45.93±13.18), ikinci kontrol grubu 27 kişiden oluşan sağlıklı kontrol olgularından (7 erkek, 20 kadın ortalama yaş 46.18±9.27) oluştu. Gruplar demografik, antropometrik, biyokimyasal verilerine ve serum PTX3 düzeylerine göre karşılaştırıldı. Pentraxin 3 ve kardiyometabolik parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapıldı. PTX3 Human Pentraxin-3/TSG-14 kiti kullanılarak ELISA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Ortalama serum PTX3 düzeyleri hasta, hastalıklı kontrol ve sağlıklı kontrol gruplarında sırasıyla 0,73±0,53 ng/ml, 0,70±0,67 ng/ml ve 0,78±0,65 ng/ml idi. Gruplar arası PTX3 düzeyleri anlamlı farklılık göstermedi (p>0.05). PTX 3 ile kardiyometabolik parametreler arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. (p>0.05) Sonuç: Bu bulgular kronik inflamasyonun bir göstergesi olarak PTX3 düzeylerinin, MetS'lu hastalarda yüksek bulunabileceği hipotezini desteklemedi.
Özet (Çeviri)
Background: Pentraxin (PTX) 3 is an acute phase protein which is reported to be elevated in atherosclerotic cardiovascular disorders related to chronic inflammation. Metabolic Syndrome (MetS) is a condition characterized by chronic inflammation. In this study, whether PTX3 levels related to chronic inflammation are high in MetS patients is questioned. For this purpose, PTX 3 levels of MetS patients are compared to healthy subjects and Rheumatoid Arthritis (RA) patients in whom PTX3 levels are expected to be high in relation to chronic inflammation and the relation of PTX3 with metabolic parameters was investigated. Material and Methods: A total of 82 non-diabetic subjects, aged 20 years and older were recruited for the study. The patient group consisted of 27 persons (7 male, 20 female, mean age 47.70 +/- 8.92) who had MetS according to the definition of IDF. There were two control groups. In the first control group, there were 28 rheumatoid arthritis patients (5 male, 23 female, mean age 45.93 +/- 13.18) whereas the second control group composed of 27 healthy subjects (7 male, 20 female, mean age 46.18 4/- 9.27) These groups were compared according to demographic, anthropometric, biochemical data and serum PTX3 levels. Correlation analysis was performed to identify the association between PTX3 and cardiometabolic parameters. PTX3 was measured with ELISA using Human Pentraxin-3/TSG-14 kit. Results: Mean serum PTX3 levels were 0.73 +/- 0.53 ng/ml, 0.70 +/- 0.67 ng/ml and 0.78 +/- 0.65 ng/ml in MetS patients, RA patients and healthy subjects, respectively. PTX3 levels were not significantly different in between patient groups (p> 0.05). There were no significant correlation between PTX3 and cardiometabolic parameters (p>0.05). Conclusion: The findings of this study did not support the hypothesis that PTX3 level as a marker of chronic inflammation might be elevated in MetS patients.