Skafoid psödoartrozu nedeniyle el bileğinde snac (skafoid non-union advanced collapse ) gelişen hastalarda uyguladığımız kilitli dorsal sirküler plak ile dört köşe füzyon sonuçlarımız
Outcome of four-corner wrist arthrodesis using a locked dorsal circular plate for stage ii and iii scaphoid non-union advanced collapse (snac) wrists
- Tez No: 491626
- Danışmanlar: UZMAN KAZIM ONUR ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dört köşe füzyon H.K.Watson tarafından SNAC/SLAC el bileği tedavisi için 1984'de tanımlandı. Bu müdahale, tanımlanmasından bu yana çok az değişiklik geçirdi ancak fiksasyon yöntemi tartışması halen çözülmedi.Biz kemik grefti olmadan dorsal kilitli plağın, K-teli,staple ve başsız vida geleneksel fiksasyon methotları ve kilitsiz dorsal plaklara göre daha iyi stabilizasyon ve daha kısa immolizasyon sağlayarak daha hızlı günlük aktivitelerine geri dönmelerini sağlayacağını hipotezledik. Skafoid psödoartrozu olan evre 2-3 SNAC gelişen hastalarda kemik grefti olmadan kilitli plakla dört köşe füzyonun günlük aktivite ve ağrı üzerine etkilerini değerlendirdik. Kemik grefti olmaksızın skafoidektomi ile dört köşe füzyon yapılan 38 hasta, Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (Quick-DASH) ve Görsel Analog Skala (VAS) ağrı skorları ile ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 28 ay(12-52) sonra değerlendirildi. Ayrıca ameliyat sonrası ve sağlıklı taraf arasında postoperatif kavrama kuvveti ve eklem hareket aralığı(ROM) karşılaştırıldı. Sonuçlarımızı literatürde yayınlanan verilerle karşılaştırdık. VAS ve QuickDASH skorları ve kavrama gücü önemli ölçüde yükseldi. Postoperatif eklem ROM kaybı gözlendi ancak bu durum literatürde bildirilenlerle aynıydı.İzlem süresi, hareket açıklığı, kavrama kuvveti, Quick-DASH ve VAS skoru açısından literatürle karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı.38 hastanın 34'ünde (%90) ortalama 3,6 (3-5) ayda kaynama sağlandı Kilitli plaklı dört köşeli füzyon, ağrıyı azaltan ve fonksiyonel skorları arttıran bir prosedürdür. Sonuçlarımız literatürde kemik grefti ile bildirilenlerle aynıdır. Bu çalışma bir tedavi rehberi oluşturmamızı sağlamıştır:kilitli dorsal sirküler plak kemik grefti olmadan daha kısa immobilizasyon süresi ile daha iyi bir iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Four-corner fusion was described in 1984 by H.K. Watson for the treatment of SLAC/SNAC wrist. This intervention has undergone few changes since that description, but the debate on the fixation method is still not resolved. We hypothesised Dorsal locking plates without bone graft provide better stability, short immobilization and a quicker return todaily activities than traditional fixation methods such as staples,K wire and headles screw and non-locking dorsal plates We assessed the effect of four-corner intercarpal fusion with locking plate without bone graft on daily activities and pain in patients with stage II and III scaphoid non-union advanced collapse (SNAC) and scaphoid psodoartrosis. Thirty-eight patients who underwent four-corner fusion with scaphoidectomy without bone graft were evaluated with the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (QuickDASH) and Visual Analog Scale (VAS) pain scores before and 28 (range 12-52) months after surgery. We also compared postoperative grip strength and range of motion between the operated and the healthy side. We compared our results with published data. VAS and QuickDASH scores and grip strength improved significantly. Loss of ROM was observed postoperatively but equal to those reported in the literature . No significant difference was found relative to the literature for follow-up time, range of motion, grip strength, QuickDASH and VAS score. Union was achieved in 34 of 38 wrists(%90) at a mean time of 3,6 months (range 3–5). Four-corner fusion with locking plate is a procedure that reduces pain and improves functional scores. Our results are equal to those reported in the literature with bone graft. The union rate seemed high despite the absence of bone graft.This study allowed us to establish a treatment guideline: locking dorsal circuler plate without bone graft and with shorter immobilization leads to better recovery