Akut koroner sendrom tanılı hastalarda serum homoarginin düzeyinin rolü
The role of serum homoarginine level in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 491625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EVVAH KARAKILIÇ, UZMAN MURAT DOĞAN İŞCANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda L-homoarjinin, AKS tanılı hastalarda serum düzeyinin rolü tespit ederek, L-homoarjinin AKS'li olgularında kullanılabilirliğini belirlemeyi amaçladık. Çalışma 10 Şubat 2017 – 31 Mayıs 2017 tarihleri arasındaAnkara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde, AMİ ön tanısı ile perkütan koroner anjiografi yapılan ve koroner arter tıkanıklığı saptanan 44 hasta araştırma grubu olarak; acil servise göğüs ağrısı ile başvurup, AMI düşünülen ancak seri EKG,kardiyak biyobelirteç takiplerinde ve perkütan koroner anjiografide AMI tanısı dışlanan 43 hasta kontrol grubu alınarak propektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, CK, CK-MB, troponin, angiografi sonucu, komorbid faktörler ve mortalitenin hArg düzeyleri olan ilişkisi incelendi. Çalışmamızda AMİ tanılı hastaların yaş ortalaması 63,7±13,7 yıl olup, %72,7'si erkekti. Yaş ve cinsiyetin hArg düzeyi ile arasında ilişki saptanmadı (p>0,05). Hastalarda hArg ortancası 1,47mmol/L (Range: 5,12) olarak saptandı. AMI gelişimi ile hArg arasında ilişki saptanmazken (p>0,05), hasta grubunda CK, CK-MB ve troponin I düzeyi anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05). En sık lezyon LAD (%43) olup, tutulan arter ve hArg arasında ilişki saptanmadı (p>0,05). Ek hastalık, HT, DM, KBY, anemi, KAH, kalp yetmezliği, KOAH ve astım varlığının hArg ile ilişkisi saptanmadı (p>0,05). Hiperlipidemisi olan hastaların hArg düzeyi anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05).Sonuç olarak hArg NO sentezi üzerinde etkisi olsa da AKS tanısında klasik kardiyak biyomarkerlara alternatif ve/veya birlikte kullanılması uygun değildir. Tüm dünyada en sık ölüm sebepleri arasında olan AKS'un fizyopatolojisinde hArg'in yeri ve değerliliği konusunda yapılacak kapsamlı ve prospektif çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the usefulness of L-homoarginine in patients with ACS by determining the serum level of Lhomoarginine in patients with ACS. The study was prospectively performed in Ankara Numune Training and Research Hospital Emergency Department between February 10, 2017 and May 31, 2017 with 44 patients diagnosed with acute myocardial infarction and with 43 patients for the control group. The patients' age, gender, CK, CK-MB, troponin, angiographic outcome, comorbid factors and relationship between hArg levels and mortality were examined. The mean age of patients diagnosed with AMI in our study was 63.7 ± 13.7 years and 72.7% were male. It was found out that hArg level had no relationship with age and gender (p> 0,05). The patients' hArg median was 1.47 mmol / L (Range: 5,12). CK median was 1400 ng / mL (Range: 7456), CK-MB median was 32 ng / mL (Range: 219), troponin I median was 6.2 ng / mL (Range: 98,9). It was revealed that while there was no relationship between AMI development and hArg (p> 0.05); CK, CK-MB and troponin I levels were significantly higher in the patient group (p 0,05). The most common lesion was LAD (43%), and there was no correlation between the involved artery and hArg (p> 0,05). Comorbid disease was detected in 70.5% of the patients. The most common comorbid pathology was HT (34,1%). There was no relation between hArg and presence of additional disease, HT, DM, CRF, anemia, CAD, heart failure, COPD and asthma (p> 0.05). The hArg level of patients with hyperlipidemia was significantly higher (p 0,05). In conclusion, it can be concluded that hArg level cannot be used in diagnosis of ACS, but it has also been revealed that it can be referred to in ACS physiopathology in relation to NO synthesis. In this context, we believe that the dark spots of ACS pathophysiology can be illuminated and new treatment approaches can be developed.