Bazı sanayi domates çeşitlerinin kök-ur nematodları (meloidogyne spp.)'na dayanıklılıklarının araştırılması
Investigations on the resistance of some precessing tomato varieties to root-knot nematodes (meloidogyne spp.)
  1. Tez No: 180711
  2. Yazar: FULYA KAYA APAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞPINAR, YRD. DOÇ. DR. GALİP KAŞKAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, 2004-2005 yıllarında ADÜ Ziraat Fakültesi Araştırma veUygulama Çiftliği arazisinde tarla çalışması olarak ve Bitki Koruma Bölümü iklimodalarında saksı çalışması olarak yürütülmüştür. Denemenin ana materyalini Kök-urnematodlarına karşı dayanıklı oldukları belirtilen 9 ve duyarlı olduğu bilinen 1,toplam 10 sanayi domates çeşidi ile Meloidogyne incognita (Kafoid & White, 1919)Chitwood,1949 ile bulaşık topraklar oluşturmuştur. Bitkilerin köklerinde oluşan urlarZeck (1971) 0-10 skala değerlerine göre incelendiğinde; 2004 yılı tarla denemesindeen yüksek ur skala değeri NDM-447 (9.50) çeşidinde saptanmıştır. Buna karşılık,NDM-978, NDM-344, CXD-222 ve CXD-179 çeşitlerinin köklerinde urlararastlanılmamıştır. 2005 yılı tarla denemesinde ise en yüksek ur skala değeriNDM-447 (8.10) çeşidinde saptanmıştır. Buna karşılık, NDN-447 NBT, NDM-978,CXD-222, NUN-6109 ve CXD-179 çeşitlerinin köklerinde urlara rastlanılmamıştır.İklim odasında saksılarda yürütülen çalışmada, en yüksek urlanma duyarlı domatesçeşidi olan Rio Grande (7.80)'de saptamıştır. Buna karşılık, NDM-978, NDM-344,CXD-222 ve CXD-179 çeşitlerinin köklerinde urlara rastlanılmamıştır. Yapılan 3deneme birlikte değerlendirildiğinde NDM-978, CXD-222 ve CXD-179 çeşitlerininköklerinde urlar oluşmamış olup, bu çeşitlerin Meloidogyne incognita'nın Aydınpopulasyonuna karşı dayanıklı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during 2004-2005 as field study in the field ofAgricultural Faculty, Investigation and Application Farm, and as pot study in theclimatized room under controlled conditions at Plant Protection Department. Themain material of experiment consisted of Meloidogyne incognita (Kafoid & White,1919) Chitwood,1949 infected soil and totally 10 processing tomato varieties, ofwhich 9 were resistant and 1 was sensitive to root-knot nematodes. Plant roots gallwere investigated according to Zeck (1971) 0-10 scale. In 2004 field experiment,NDM-447 (9.50) tomato variety gave highest gall index. On the other hand, therewere not any galls observed in the roots of NDM-978, NDM-344, CXD-222 andCXD-179 varieties. In 2005 field experiment NDM-447 (8.10) tomato variety gavethe highest gall index. On the other hand, there were not any galls observed in theroots of NDN-447 NBT, NDM-978, CXD-222, NUN-6109 and CXD-179 varieties.In the pot experiment, the highest gall index was determined on the sensitive varietyRio Grande (7.80). On the other hand, there were not any galls observed in the rootsof NDM-978, NDM-344, CXD-222 and CXD-179 varieties. When three experimentswere evaluated together, there were not any galls observed in the roots of NDM-978,CXD-222 and CXD-179 varieties, so these varieties are thought to be resistant toMeloidogyne incognita?s population in Aydın.