Endometrial polip bulunan olgularda ağır metal düzeylerinin tespiti
Investigation of blood serum heavy metal levels in diagnosed endometrial polyps
- Tez No: 491646
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EVLİYAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Jinekolojik hastalarda anormal uterin kanamaya en sık neden olan patolojilerden biri endometrial poliplerdir ve tespit edilme sıklığı giderek artmaktadır. Günümüzde sanayileşme, nüfusun şehirlerde yoğunlaşması ve hava kirliliğinin neden olduğu ağır metal maruziyeti çok çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Yapılan birçok çalışmada ağır metallerin insan vücudunda östrojenik etkilerinin olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda endometrial polip bulunan olgularda serumda ağır metallerin düzeyini değerlendirdik. Çalışmamıza Nisan 2017-Haziran 2017 tarihleri arasında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Kliniğine başvuran ve histopatolojik olarak endometrial polip tanısı alan 40 hasta ve endometrial patolojisi olmayan 40 hasta olmak üzere, toplam 80 hasta dahil edildi. Hasta grubu ile kontrol grubunun yaş ortalamaları, beden kitle indeksleri, eğitim düzeyleri, sigara kullanımları, içme suyu tercihleri, kronik hastalıkları, ria kullanım öyküleri ve pariteleri benzerdi. Çalışmanın ana amacı olan ağır metaller incelendiğinde, araştırma kapsamındaki Bakır, Çinko, Alüminyum, Kurşun ve Nikel metallerinin hiçbirinin normal dağılıma uymadığı görüldü. Serum bakır ortancası kontrol ve çalışma gruplarında istatistiksel olarak farksızdı (Z=0.120; p=0.904). Serum kurşun ortancası araştırma gruplarında istatistiksel olarak önemli bir farklılık oluşturmamaktaydı (Z=1.484; p=0.138).
Özet (Çeviri)
Endometrial polyps are one of the common reason of abnormal uterin bleeding in Gynecological Patients and the frequency of diagnosis is increasing day by day. Increasing heavy metal exposure due to industrilisation, urbanisation and increased air polution causes several variaty of health problems. Several studies shows that heavy metal exposure causes eustrogenic effects in human body. In our study we appraised patient's heavy metal concentration in blood serum who has endometrial polyp. Fourty patient with endometrial polyps diagnosed hystopathologically and fourty patient without endotemetrial polyp included to the study who admitted to Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital gynecology clinic between April 2017 and June 2017. The avarage age, body mass index, education level, smoking behavior, drinking water choices, cronical diseases, ria usage history, fertility rates were close to each other for control and patients groups. When the main purpose of this study is heavy metals were analysed we realized that none of cupper, zinc, aluminium, lead and nickel metals complied normal distribution. In control and study groups cupper serum median were not statistically different (Z=0.12; p=0.904). Also lead serum median had not statistically remarkable difference in study and control groups (Z=1.484; p=0.138). When it comes to serum zinc level, the ratio for working group was remarkably higher than.