Ahmed Glokom Valf İmplantasyonu sonrası gelişen enkapsüle bleblerde 5-fluorourasil ile iğneleme sonuçlarımız
Outcomes of needling with 5-fluorouracil in encapsulated blebs after Ahmed Glaucoma Valve Implantation
  1. Tez No: 491645
  2. Yazar: BURAK ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. SERHAT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Ahmed Glokom Valf İmplantasyonu Sonrası Gelişen Enkapsüle Bleblerde 5-Fluorourasil ile İğneleme Sonuçlarımız Amaç: Çalışmamızda sekonder glokom tanılı, AGV tüp implantasyonu yapılmış ve sonrasında enkapsüle bleb gelişmiş olgularda 5-FU ile bleb iğnelemenin etkinliğini ve uzun dönem sonuçlarını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğimizde Ocak 2011-Ocak 2017 tarihleri arasında medikal tedaviye dirençli glokom nedeniyle uzun skleral tünel yöntemiyle AGV tüp implantasyonu yapılmış olan 147 hastanın kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Bu hastalar içerisinde enkapsüle bleb gelişimi nedeniyle 5-FU ile iğneleme yaplmış olan sekonder glokom tanılı 37 hastanın (27 erkek, 10 kadın) 38 gözü çalışmamıza dahil edildi. Yapılan takiplerde GİB, antiglokomatöz ilaç sayısı, işlem sonrası erken ve geç komplikasyonlar ve final görme keskinliği kaydedildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 58,3 ± 15.3 idi. İğneleme sonrası tam ve kısmı başarı kriterlerini (GİB ≤21mmHg ve ışığını kaybetmeyen veya ftizis bulbiye gitmeyen hastalar [medikasyonsuz=tam başarı medikasyonlu=kısmi başarı]) sağlayan hastaların oranı 2.saat, 1.ay, 3.ay, 6.ay ve son vizitte sırasıyla %84.2, %94.7, %86.8, %83.3 ve %71.1 idi. Kısmi veya tam başarı sağlanan olguların kümülatif başarı tahminlerinin oranı 6. , 12. ve 24. aylarda sırasıyla %94.6, %77.4, ve %60.3 idi. Sonuç: AGV implantasyonu sonrası gelişen enkapsüle bleblerde 5-FU ile bleb iğneleme güvenilir, basit ve etkili bir metoddur. Ahmed glokom valf implantasyonu başarısızlığında başvurulan ek ameliyatlara ve medikal tedaviye gerek kalmadan çok daha kolay ve düşük maliyetli bu yöntemle GİB düşüşü sağlanmıştır. Neovasküler glokomlu hastalarda ise 5-FU bleb iğneleme daha başarısız bulunmuştur. Bu grup hastalarda daha farklı yöntemlerin ve tedavilerin geliştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Outcomes of Needling with 5-Fluorouracil in Encapsulated Blebs after Ahmed Glaucoma Valve Implantation Purpose: In our study, we investigate the effectiveness and long-term results of 5-fluorouracil (FU) needling of encapsulated blebs after Ahmed Glaucoma Valve (AGV) implantation in patients with medically uncontrolled secondary glaucoma diagnosis. Materials and Methods: Records of 147 patients with a history of long-scleral tunnel technique AGV implantation by the same surgeon secondary to medically uncontrolled glaucoma between January 2011- January 2017 in University of Health Sciences, Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Eye Clinic were retrospectively screened. Among these records, 38 eyes of 37 patients (27 male, 10 female) with a history of encapsulated bleb formation and 5-FU needling were included to our study. Results: The rates of patients fulfill the partial and complete success criteria (Intra Ocular Pressure ≤ 21 mmHg and no light perception loss or phytisis bulbi [complete: without medication, partial: with medication]) after needling in 2 nd hour, 1 st month, 3 rd month, 6 th month and final visit were 84.2%, 94.7%, 86.8%, 83.3% and 71.1%. Cumulative predictive success rates of patients with partial or complete success were 96.4 %, 77.4 %, 60.3 % in 6 th, 12 th, 24 th months respectively. Conclusion: Bleb needling with 5-FU seems safe, simple and effective method in patients with encapsulated bleb formation after AGV implantation. Thus, in the event of AGV failure target IOP could be provided with an easy and cost-effective method without an additional need to operations and medications. In patients with neovascular glaucoma 5-FU needling seems less favourable. Accordingly, different modalities and treatments should be developed for this group of patients.