Orbita kitlelerinin ayırıcı tanısında bt'nin yeri
Ct in differential diagnosis of orbital masses
- Tez No: 491661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN TAMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ankara Hastanesi Radyoloji Bölümünde Nisan 1994-Nisan 1995 tarihleri arasmda orbitada yer kaplayan tümör veya tümör benzeri lezyon ön tanısı ile BT tetkiki yapılan ve 1992-1994 yılları arasmda aynı nedenlerle Beyin Cerrahisi Bölümünde öpere edilmiş olguların BT bulguları incelenerek, tiroid oftalmopati dışmda 40 olgu çalışma kapsamma alındı. Histopatolojik sonuçlarla, BT bulgulan karşılaştınlarak orbital kitlelere spesifik BT kriterleri ve BT'nin tanı değeri araştınldı. 40 olgunun 22'si primer tümör (%55), 6'sı sekonder tümör (%12.5), 12'si (%32.5) tümör benzeri lezyondu. Sonuç olarak; - BT, intratümoral kalsifikasyonlann, kemik yapılardaki sklerotik ve destrüktif değişikliklerin saptanmasında çok duyarlıdır. - BT ile intraorbital yer kaplayan lezyonlann lokalizasyonu ve çevre dokulara yayılımı net olarak belirlenebilmektedir. - İntraoküler lezyonlar, USG ile korrele edildiğinde spesifik tanılara ulaşılabilmektedir. - Orbital BT ile benign ve malign tümoral lezyonlar ile inflamatuar ve vasküler lezyonlann ayıncı tanısı yapılabilmekte, spesifik tanıya gidi-lemeyen olgularda, BT lezyonun sınırlarını ve morfolojik özelliklerini belirleyerek tedaviyi yönlendirmektedir. BT ile spesifik tanı konabilme oranı; BT bulgularının anamnez, fizik muayene ve diğer radyolojik görüntüleme yöntemlerinin sonuçlarıyla beraber değerlendirildiği ölçüde artış gösterecektir.
Özet (Çeviri)
This study includes patients with the prediagnosis of orbital space-occupying tumour or tumour-like lesions examined by CT between April 1994-April 1995 in Ankara Hospital Radiology Department and patients operated between 1992-1994 in Ankara Hospital Neurosurgical Clinics with the same diagnosis, whose CTs were examined retrospectively. Thyroid ophtalmopathy cases were not included in the study. CT criteria specific for orbital mass lesions and diagnostic value of CT were investigated comparing CT findings with histopathological results. Out of 40 patients, 22 (55 %) were primary tumours, 6 (12.5 %) were secondary tumours and 12 (32.5 %) were tumour-like lesions. As a result; - CT is very sensitive in defining intratumoural calcifications, sclerotic and destructive changes is osseous structures. - The location and local invasion of intraorbital space-occupying lesions can be clearly differentiated by CT. - Diagnosis of intraocular lesions can be made specifically, correlating CT findings with orbital ultrasound results. - Differential diagnosis of benign and malign tumoural lesions with inflammatory and vascular lesions can be made by CT. - In some cases where no specific diagnosis can be made, CT directs therapy, defining the outlines and morphological characteristics of the lesion. The diagnostic specificity of CT will surely increase in the light of anamnesis physical examination findings and other radiological modalities.