Baş boyun skuamoz hücreli karsinomlarında serumdaki vasküler endotelyal growth faktör ve vasküler hücre adhezyon molekülünün prognostik önemi
Prognostic value of circulating vascular endotelial growth factor and vascular cell adhesion molecule in head and neck squamous cell carcinomas
- Tez No: 491671
- Danışmanlar: DR. AYKUT İKİNCİOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Baş boyun skuamoz hücreli karsinomalarında erken tanı tedavinin planlamaı için önem teşkil etmektedir. Bugüne kadar ortaya çıkan tümör belirleyiciler ile tümörün agresivitesi, metastaz kabiliyetini tespit etmek mümkün görünmemektedir. son yıllarda iki önemli tümör biyolojisi basamağı olan anjiyogenezis ve adhezyon proseslerinin, serumdaki belirleyicileri olan VCAM ve VEGF faktörleri çalışılmış,bu faktörlerin düzeylerinin önemi belirlenmiştir. Çalışmamızın sonucunda VCAM molekülünün erken tanı için kullanılamayacağı, ancak nodal metastaz ve ileri evre ile korele arttığı tespit edilmiştir. VEGF molekülü ise erken tanı için değerli iken, agresivite ve metastaz takibinde yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to define the prognostic value of two factors related to angiogenesis and adhesion processes of head and neck squamous cell carcinomas. The prominent angiogenesis molecule is vascular endothelial growth factor (VEGF). The vascular cell adhesion molecule (VCAM) first attracted attention more than two decades ago as endothelial adhesion receptor with key function for leukocyte recruitment in term of cellular immune response. Serum VEGF levels can provide sufficient information for the early diagnosis of the disease but prognosis may not be evaluated according to the results of our study. VCAM levels were not specific and sensitive to use as a tumor marker but VCAM may be a valuable factor to determine the prognosis and tumor aggression in cancer patients.