2015-2017 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi görmüş hastaların geriye dönük değerlendirmesinde crp-albumin ve nötrofil-lenfosit oranlarının sağ kalım üzerine etkisinin değerlendirilmesi
2015-2017 years between Health Sciences University Ümrani̇ye Education and Research Hospital of Internal Medicine Intensive Care Unit in the treatment görmüş patients with retrospective review crp-albumin and neutrophil lymphocyte ratio o survival effects
- Tez No: 491687
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 2015-2017 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları yoğun bakım ünitesinde tedavi almakta olan hastaların geriye dönük değerlendirmesinde CRP-albumin ve nötrofil-lenfosit oranlarının mortalite ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra APACHE ve SIRS kriterlerine göre belirlenmiş tahmini mortalite oranı ile CRP/albumin ya da nötrofil/lenfosit oranın mortalite üzerine etkisi ile belirlenmiş mortalite oranının korelasyonunun incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Retrospektif olarak yapılan bu çalışma, 01.01.2015-01.01.2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi alan 230'u Erkek (%49.1), 238'i Kadın (%50.9) olmak üzere toplam 468 hasta üzerinde gerçekleşmiştir. Çalışmadaki hastaların yoğun bakım unitesinde yatışının ilk 24 saatinde bakılmış olan biyokimya testlerinde CRP, albumin değeri, tam kan sayımındaki mutlak nötrofil ve lenfosit sayısı arasında ilişkinin yoğun bakım ünitesindeki yatış süresi ve çıkış hali (taburuculuk-exitus-sevk) ile ilişkisi incelenmiştir. Tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Verilerin toplanması hastane bilgisayar programı veritabanından birebir alınarak gerçekleştirildi. Verilerin analizinde SPSS for Windows 23,0 paket programı kullanılarak nonparametrik testler uygulanarak değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi %95 güven aralığında p değerinin 0,05' ten küçük olması durumu olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamızda yer alan olguların 230'u erkek (%49.1), 238'i kadınlardan (%50.9) oluşmaktaydı. CRP/ALB oranının cinsiyete göre karşılaştırmasında erkeklerin ortalaması (4,01±3,33) kadınların ortalamasından (3,49±3,42) yüksek olduğu anlaşılmaktadır. NEU/LY oranının cinsiyete göre karşılaştırmasında erkeklerin ortalaması (15,82±19,86) kadınların ortalamasından (13,45±18,46) yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Cinsiyete göre yapılan karşılaştırmada, cinsiyet ile CRP/ALB ve NEU/LY oranları arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Kadın olguların yaş ortalaması 72.95±17.8 iken erkek olguların 68.17±18.59 olduğu belirlenmiştir. Tüm olguların yaş ortalaması ise 70.60±18.33 olarak tespit edilmiştir. Yaşa göre yapılan karşılaştırmada, cinsiyet ile CRP/ALB ve NEU/LY oranları arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. CRP/ALB ve NEU/LY oranının yaşa göre karşılaştırmasında =65 ortalamasından düşük değerdeydi. Bunun yanı sıra çalışmamızda 65 yaş altı grubunda NRS parametresi ile mortalite, CRP/ALB, NEU/LY, APACHE, SIRS ve yatış günü paramerelerinin non-parametrik korelasyonunda NRS ile NEU/LY oranı haricinde tüm değişkenlerin pozitif yönde anlamlı ilişkisi (p=8 değerde olduğu görüldü. APACHE gruplarına göre karşılaştırmasında WBC ve NEU değerlerinde (p>0,05) bulunduğundan anlamlı farklılık olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between CRP-albumin and neutrophil-lymphocyte mortality mortality in the retrospective evaluation of patients receiving intensive care unit of Ümraniye Training and Research Hospital Intensive Care Unit of Health Sciences University between 2015-2017. Besides, it is aimed to investigate the correlation between estimated mortality rate determined according to APACHE and SIRS criteria and the mortality rate determined by the effect of CRP / albumin or neutrophil / lymphocyte ratio on mortality. Methods: This retrospective study was conducted in the intensive care unit of Ümraniye Training and Research Hospital Intensive Care Unit of Health Sciences University between 01.01.2015 and 01.01.2017, and it was found that 230 (49.1%) were male and 238 were female (50.9% ) in a total of 468 patients. The relation between absolute neutrophil count and lymphocyte count in CRP, albumin level, total blood count and duration of admission and discharge (discharge-discharge) in intensive care unit was examined in biochemical tests in the first 24 hours of study in the intensive care unit of the study patients. A descriptive cross-sectional study. The collection of data was conducted face to face by questionnaire. In the analysis of the data, nonparametric tests were evaluated using SPSS for Windows 23.0 package program. The level of statistical significance was accepted as the value of p being less than 0.05 in 95% confidence interval. Findings: 230 of the cases were male (49.1%) and 238 were female (50.9%). The comparison of CRP / ALB ratio by sex shows that the average of males (4,01 ± 3,33) is higher than the average of females (3,49 ± 3,42). In comparison of sex ratio of NEU / LY ratio, it is understood that the average of males (15,82 ± 19,86) is higher than the average of females (13,45 ± 18,46). In comparison with sex, it was determined that there was a significant difference between gender and CRP / ALB and NEU / LY ratios. The mean age of female cases was 72.95 ± 17.8, while that of male cases was 68.17 ± 18.59. The mean age of all cases was determined as 70.60 ± 18.33. In comparison with age, sex, CRP / ALB and NEU / LY ratios were found to be significantly different. In the age-matched comparison of CRP / ALB and NEU / LY ratios, the 65 average. In addition, in our study, all variables except the NRS and NEU / LY ratio in the nonparametric correlation of NRS parameters and mortality, CRP / ALB, NEU / LY, APACHE, SIRS and hospitalization day parameters in the group of 65 years old in our study were positively correlated positively (p < 05). 27.1% of the patients in the study were exacerbated. In addition, 44.2% of patients have respiratory insufficiency. It was seen that 94.7% of the cases in our study had APACHE scores> = 8. Compared to the APACHE groups, it was understood that there was no significant difference in WBC and NEU values (p> 0.05).