Rektal karsinomda neoadjuvan kemoradyoterapi öncesi ve sonrası tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde difüzyon ağırlıklı mrg'de difüzyon katsayısının rolü
The role of apparent diffusion coefficient measurement in assessment of rectal cancer response before and after neoadjuvant chemoradiotherapy
- Tez No: 491688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ SÖZMEN CILIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacılokal ileri ve/veya lenf düğümü tutulumu olan rektum kanseri nedeniyle uzun dönem neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) uygulanan hastalarda tümörün T ve N evresinde gerileme ve patolojik tam yanıt oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için rektum duvarının, rektum tümörünün ve lenf nodlarının difüzyon katsayısı (ADC) değişimine hem KRT öncesi hem de sonrası bakıldı. Tek başına tedavi sonrası ADC ölçümlerinin patolojik yanıtı tahmin etmede yeterli olup, olamayacağı araştırıldı. Ayrıca ADC ölçümlerinin tam, kısmi ve yanıtsız hastaları ayırt edip, etmediğine bakıldı.DAG'ın rektum kanserinin tedavi sonrası yeniden evrelemesinde standart FSE-MRG'ye katkısı araştırıldı. Lokal ileri evre rektal kanserli (≥T3 veya lenf tutulumu) 86 hastanın KRT öncesi ve sonrası, 1.5-T FSE MRG ve difüzyon ağırlıklı görüntülüleri retrospektif olarak, sonuçlara kör bir radyolog tarafından değerlendirildi. Tedavi yanıtının değerlendirilmesindetümör kalınlığında azalma ve sinyal intasite değişimlerine bakarak tümör regresyon skorları (RS) olarak derecelendi.Tümör ADC değerleri tam yanıt ve kısmi yanıt hastalarında üç defa ölçüldü ve kaşılaştırıldı. Patolojik tam yanıtın doğruluk oranını bulmak için üç ölçüme ROC eğrisi analizi uygulandı.Sonuçların kesinliği: Duyarlılık, özgüllük ve genel tanısal doğruluk hesaplandı. Standart FSE MRG ile T evresi %40 hastada doğru bulundu. Standart MRG'ye diffüzyon MRG eklendiğinde T evresi doğruluğu %76.6'ya yükseldi. Standart FSE MRG ile N evresi %56.9 hastada doğru bulundu. Standart MRG'ye diffüzyon MRG eklendiğinde N evresi doğruluğu %60'a yükseldi. N evrelemede standart MRG'ye DAG'ın eklenmesi doğru tahmin etmede anlamlı artış göstermediği görüldü (p=0.48). Tam yanıtlı (n=20) hastada post-KRT ADC (1.43±0.10) (×10−3 mm2/s) ve yüzde değişim oranı (%23.3) tam yanıt göstermeyen (n=56)(sırasıyla 1.14±0.18, %76.7) hastalara oranla anlamlı şekilde yüksek çıktı(her ikisinin p değeri
Özet (Çeviri)
The aim of this study were to determine pathologic regression and complete response rates of T and N tumors in patients recieving long term neoadjuvant chemoradiation therapy (CRT) for locally advanced rectal cancer (LARC) or lymph node involvment. For this purpose, changes in the apparent diffusion coefficient (ADC) of, rectal tumor, and lymph nodes were assessed both before and after CRT. We evaluated whether change in the apparent diffusion coefficient (ADC) after CRT would more accurately predict pathological complete response (pCR) than analysing the pre- or post-CRT ADC individually. Whether the ADC measurements can distinguishe complete, partial, and unresponsive patients was also evaluated. The added value of DWI to standard FSE-MRI after treatment for rectal cancer was investigated. Eighty-six patients with LARC (≥T3 or lymph node positive) underwent preand post-CRT, 1.5-T diffusion weighted imaging and were evaluated retrospectively. A blinded radiologist measured the tumour ADCs and evaluated standart MRI. In evaluating treatment response, tumor regression scores (RS) were graded based on reduction of tumor maximal thickness and signal intensity changes. The three measures were compared with regard to CR and non-CR. To calculate accuracy for determining pCR, receiver-operating characteristic curve (ROC) analysis was applied to the three measures. For Precise results: Sensitivity, specificity and general diagnostic accuracy were calculated. 82 Accuracy of standard FSE MRI, in determining T stage 40%, added value of diffusion to standart FSE MRI in determing T stage was 76.6%. N stage was found in 56.9% with standard MRI and 60% with added value of DW MRI. The addition of DWI to standard MRI in determining N stage did not show a significant increase in accuracy (p=0.48). However, the overall accuracy rate of the second was higher than the first.