Orta ve ileri derece halluks valgusu olan hastalarda diyafiz osteotomisi ile distal osteotomilerinin (scarf-turan-chevron) klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Clinical and radiologic comparison of diaphyseal osteotomy (scarf) with 2 different distal osteotomies (chevron and turan) in moderate and advanced hallux valgus patients
- Tez No: 497754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUHAN KURTULMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç Orta ve ileri seviye halluks valgus hastalarında distal osteotomiler ile (Turan, Chevron) diafiz osteotomisini (Scarf) klinik ve radyolojik olarak karşılaştırmak. Materyal ve metod Bu retrospektif çalışmada 2013-2016 yılları arasında 77 hasta değerlendirildi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan geriye kalan 37 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar grup 1 grup 2 ve grup 3 olmak üzere 3 çalışma grubuna ayrıldı. Grup 1'deki hastalar Turan osteotomisi yapılan hastalar olup; 17 hastadan Grup 2 Chevron osteotomisi yapılan hastalar olup 12 hastadan Grup 3 Scarf osteotomisi yapılan hastalar olup 9 hastadan oluşmakta idi. Hastalar preoperatif ve postoperatif klinik parametreler (AOFAS, VAS, HMS) ve radyolojik parametreler (HVA, İMA, DMAA, SP, 1.M.U, 1.P.A) ile değerlendirildi. Bulgular Grup 1'deki hastaların ortalama yaşı 49,6 (22-71) BMI si 26,78 kg/m2 (19-32) preoperatif HVA 38° İMA 16,5° DMAA 15,2° 1.M.U. 56,5 mm S.P. 2,6 1.P.A. 13,3 mm postoperatif HVA 17,1° İMA 5,5° DMAA 9,7° 1.M.U. 51,4 mm S.P. 1,7 1.P.A. 7,7 mm olarak ölçüldü. Preoperatif AOFAS ı 54,2 (37-60) preoperatif VAS skoru 6,61 (5-10) postoperatif AOFAS ı 96 (85-100) postoperatif VAS skoru 0,21 (0-2) HMS 9,0 (7-10) takip süresi 3,7 yıl olarak tespit edildi. Grup 2'deki hastaların ortalama yaşı 51,8 (20-67) BMI si 28 kg/m2 (18-38) preoperatif HVA 32,9° İMA 13,1° DMAA 16,6° 1.M.U. 57,9 mm S.P. 2,6 1.P.A 11,1 mm postoperatif HVA 19° İMA 6,4° DMAA 12,8° 1.M.U. 55 mm S.P. 1,4 1.P.A. 9,1 mm preoperatif AOFAS ı 53,5 (29-65) preoperatif VAS ı 6,5 (5-8) postoperatif AOFAS 93,2 VAS 0,33 HMS 8,3 ortalama takip süresi 3 yıl olarak tespit edildi. Grup 3'deki hastaların ortalama yaşı 44,2 (20-62) BMI si 28,7 kg/m2 (21-37) preoperatif HVA 41,7° İMA 14,8° DMAA 19,8° 1.M.U. 59,2 mm S.P. 2,1 1.P.A 11,3 mm postoperatif HVA 29,7° İMA 11,6° DMAA 16,2° 1.M.U. 57 mm S.P. 1,7 1.P.A. 10,4 mm preoperatif AOFAS ı 49,3 (39-68) preoperatif VAS ı 5,4 (4-6) postoperatif AOFAS ı 77,3 (55-95) postoperatif VAS 1,7 (0-6) HMS 6,4 (4-6) takip süresi 1,5 yıl olarak tespit edildi. Tartışma Her üç grubun postoperatif HVA, İMA, DMAA, metatars uzunluğu, AOFAS, VAS ve HMS, One Way ANOVA yöntemi kullanılarak yapılan analizde anlamlı farklı bulunmuştur. Bu değerler Turek testi incelenerek birbirleri arasında kıyaslandığında; HVA, İMA, DMAA Scarf osteotomisi yapılan hastalarda distal Chevron ve Turan osteotomisi yapılan hastalara göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. AOFAS, VAS ve HMS ise Scarf Osteotomisi yapılan hastalarda distal Chevron ve Turan osteotomisi yapılan hastalara göre anlamlı derecede daha düşük olduğu görülmüştür. Sonuç Turan ve Chevron osteotomilerinin klinik ve radyolojik sonuçları arasında istatistiksel anlamlı fark bulunamamış ve bu iki osteotominin Scarf osteotomisine klinik ve radyolojik üstünlüğü istatistiksel olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim Clinical and radiologic comparison of diaphyseal osteotomy (Scarf) with 2 different distal osteotomies (Chevron and Turan) in moderate and advanced hallux valgus patients. Material and method In this retrospective study, 77 patients were evaluated between 2013-2016. The remaining 37 patients who met the inclusion criteria of 77 patients were included in the study. Patients were divided into 3 groups as group 1, group 2 and group 3. Group 1 patients were operated with Turan osteotomies including 17 patients. Group 2 Chevron osteotomies were performed 12 patients. Group 3 Scarf osteotomies were performed 9 patients. Patients were evaluated with preoperative and postoperative clinical parameters (AOFAS, VAS, PSS) and radiological parameters (HVA, IMA, DMAA, SP, 1.ML, 1.W.S.). Results The mean age of the patients in group 1 was 49.6 (22-71) and the mean BMI was 26.78 kg/m2 (19-32) preoperative HVA 38° IMA 16.5° DMAA 15.2° 1.M.L. 56,5 mm S.P. 2,6 1.W.S 13,3 mm postoperative HVA 17,1° IMA 5,5° DMAA 9,7° 1.M.L. 51,4 mm S.P. 1,7 1.W.S. 7,7 mm preoperative AOFAS 54,2 (37-60) VAS 6,61 (5-10) postoperative AOFAS 96 (85-100) VAS 0,21 (0-2) PSS 9.0 (7 -10) mean follow-up duration was 3,7 years. The mean age of the patients in group 2 was 51.8 (20-67) and the BMI was 28 kg/ m2 (18-38). Preoperative HVA 32,9° IMA 13,1° DMAA 16,6° 1.M.L. 57,9 mm S.P. 2,6 1.W.S 11,1 mm postoperative HVA 19° IMA 6,4° DMAA 12,8° 1.M.U. 55 mm S.P. 1,4 1.P.A. 9,1 mm preoperative AOFAS 53,5 (29-65) VAS 6,5 (5-8) postoperative AOFAS 93,2 VAS 0,33 HMS 8,3 mean follow-up duration was 3 years. 13 The mean age of the patients in Group 3 was 44.2 (20-62) and the BMI was 28,7 kg/m2 (21-37). Preoperative HVA 41,7° IMA 14,8° DMAA 19,8° 1.M.L. 59.2 mm S.P. 2.1 1.W. S 11.3 mm postoperative HVA 29,7° IMA 11,6° DMAA 16,2° 1.M.L. 57 mm S.P. 1,7 1.W.S. 10,4 mm preoperative AOFAS 49,3 (39-68) VAS 5,4 (4-6) postoperative AOFAS 77,3 (55-95) VAS 1,7 (0-6) PSS 6,4 mean follow-up duration 1,5 years. Discussion All three groups; postoperatif HVA, IMA, DMAA, metatarsal length, AOFAS, VAS and PSS were found significantly different in the analysis using One Way ANOVA method. When these values were compared between each other by examining Turek test; HVA, IMA, DMMA were significantly higher in Scarf osteotomy patients than patients treated with distal Chevron and Turan osteotomy. AOFAS, VAS and PSS were found to be significantly lower in patients with Scarf osteotomy compared to patients with distal Chevron and Turan osteotomy. Conclusion There was no statistically significant difference between the clinical and radiological results of Turan and Chevron osteotomies. The clinical and radiological superiority of these two osteotomies to Scarf osteotomy was statistically determined.