Aşınma asfalt betonu ve taş mastik asfalt tekniğinin köprü uygulamalarında kullanılması ve karşılaştırılması
Aşinma asfalt betonu ve taş masti̇k asfalt tekni̇ği̇ni̇n köprü uygulamalarinda kullanilmasi ve karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 491702
  2. Yazar: BURAK ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ŞANAL ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gerek dünyada gerekse ülkemizde artan nüfus ve gelişen teknolojiye, karayollarındaki ağır dingil yüküne bağlı olarak ortaya çıkan, karayolu sistemleri ihtiyacını karşılamak amacı ile inşa edilen köprü ve viyadüklerin artması, bu köprü ve viyadüklerin ilk yapım, bakım ve rehabilitasyon işlerinin de göz önünde bulundurularak çeşitli üst yapı kaplamalarının incelenmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada köprü ve viyadük yol kaplamalarında kullanılan“Aşınma Asfalt Betonu”ile“Taş Mastik Asfalt”tekniklerinin maliyet ve performans açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmada ülkemiz asfalt kaplamalarında meydana gelen bozulmalar tespit edilerek taş mastik asfalt ile aşınma asfalt betonunun dinamik yükler etkisi altındaki deformasyonları tespit edilmiştir. Aşınma asfalt betonu ile Taş mastik asfalt betonunun beş yıllık ilk yapım maliyet analizleri ile bakım ve rehabilitasyon maliyet analizleri detaylıca karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Taş mastik asfalt betonu kaplamalarının köprü tabliyelerinde yaygınlaşmasının, kaplamanın hizmet ömrünü arttırarak, ülke ekonomisine de katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Around the world and especially in our country, Turkey, the increasing population and developing technology, leads to increased number of bridges and viaducts built to meet the demand for highway systems due to the heavy axle load on the roads, the initial construction, maintenance and rehabilitation works of these bridges and viaducts. These necessitate the careful examination of their pavement surfacing. In this study, the evaluation of abrasion type asphalt concrete and stone mastic asphalt used in bridges and viaduct road pavements were evaluated in terms of cost and performance. In this study, distortions in the asphalt coatings of the highways in our country were determined and deformations of the stone mastic asphalt concrete and the wear asphalt concrete under the dynamic loads were determined. Wear asphalt concrete and stone mastic asphalt concrete were compared for five-year lifespan with initial construction, maintenance and rehabilitation cost analysis. As a result of this study, the expansion of the stone mastic asphalt concrete coverings in the bridge platters has resulted in increasing the service life of the coatings and contributing to the economy of the country.