Bazaltik agregaların taş mastik asfalt ve yoğun gradasyonlu asfalt betonu karışımlarındaki performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of basaltic aggregates in stone mastic asphalt and dense-graded asphalt concrete mixtures
- Tez No: 987330
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL İSKENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Civil Engineering, Engineering Sciences, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Erzurum ve Ağrı bölgesinden dört taşocağından temin edilen agregalarının taş mastik asfalt kaplamalar ve yoğun gradasyonlu asfalt betonunda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Temin edilen agregaların örneklerinin minerojik-petrografik ve kimyasal analizleri yapılmış ayrıca fiziksel ve mekanik özellikleri deneylerle belirlenmiştir. Özelikleri belirlenen agregalar ve bitüm ile Marshall dizaynı yöntemi kullanılarak Karayolları Genel Müdürlüğü teknik şartnamesine uygun aşınma tabakası için yoğun gradasyonlu asfalt betonu ve taş mastik asfalt karışım tasarımları yapılmıştır. Her bir taş ocağı için yoğun gradasyonlu asfalt betonu ve taş mastik asfalt için ayrı ayrı optimum bitüm içeriği belirlenmiş ve belirlenen bitüm içeriklerinde asfalt karışım örnekleri hazırlanarak su hasarı, deformasyon, düşük sıcaklık çatlaması ve düşük sıcaklık dayanımı yönleriyle değerlendirilmiştir. Bu amaçla, modifiye Lottman (AASHTO T283), indirekt çekme mukavemeti, tekrarlı yük sünme deneyi ve yarı dairesel eğilme deneyleri yapılmıştır. Taşocakları arasında asfalt karışım performansı anlamında anlamlı farklılığın oluştuğu, seçilen taş ocakları için hem aynı agreganın kullanılması hem de farklı agregaların kullanılması durumunda taş mastik asfalt karışımların yoğun gradasyonlu asfalt karışımlara göre daha yüksek su hasarı, deformasyon ve çatlama direnci gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of aggregates supplied by four quarries in Erzurum and Ağrı regions in stone mastic asphalt pavements and densely graded asphalt concrete was investigated. Mineralogical, petrographic, and chemical analyses were conducted for the supplied aggregate samples, and their physical and mechanical properties were determined through experiments. Bitumen and aggregates with predetermined properties using the Marshall design method, dense-graded asphalt concrete and stone mastic asphalt mix designs were prepared for the wearing course in accordance with the General Directorate of Highways' technical specifications. Optimum bitumen content was determined separately for dense-graded asphalt concrete and stone mastic asphalt for each quarry and asphalt mixture samples with the specified bitumen contents were prepared and evaluated for water damage, deformation, low-temperature cracking, and low-temperature strength. For this purpose, modified Lottman (AASHTO T283), indirect tensile strength, cyclic load creep, and semi-circular bending tests were conducted. It was found that there was a significant difference in asphalt mix performance among the quarries, and stone mastic asphalt mixes showed higher water damage, deformation and cracking resistance than dense graded asphalt mixes, both when the same aggregate was used and when different aggregates were used for the selected quarries.