Diyabet polikliniğinde izlenen hastalarda kardiyovasküler mortalite ve morbidite oranlarının risk faktörleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors of cardiovascular mortality and morbidity rates in the patients followed up in diabetes clinic
- Tez No: 491715
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YENİGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Diyabetes Mellituslu bireylerde makrovasküler lezyonların sıklığı oldukça yüksektir. Aslında diyabetik makrovasküler hastlalık hızlanmış aterosklerozdur demek fazla abartılı olmayacaktır. Hızlanmış aterosklerozun en önemli klinik tabloları koroner yetersizlik, cerebral yetersizlik ve inme, periferik arterlerin tıkayıcı sendromları şeklinde sıralanabilir. Diyabet hastalarında bu komplikasyonların riski, nondiyabetik hastalara oranla 2-4 kat daha yüksektir. Hipertansiyon, sigara kullanımı ve lipid anormallikleri, diyabetik ve nondiyabetik hastalardaki ateroskleroz riski üzerinde benzer rol oynamaktadır. Çalışmaya aldığımız diyabet polikliniğimize kontrole gelen 2211 hastada; erkek cinsiyeti ile kardiyovasküler mortalite ve morbidite arasında ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
The prevalance of macrovascular complications is significantly high in patients with diabetes mellitus. Indeed it will be convenient to say that accelerated atherosclerosis is another name for diabetic macrovascular disease. The main clinic presentations of accelerated atherosclerosis are coronary insufficiency, cerebrovascular insufficiency, stroke and peripherial arterial diseases. Risk of these complications is 2-fold higher in diabetic patients compared to nondiabetics. Hypertension, smoking and lipid abnormalities play similar role on risk of atherosclerosis in diabetic and nondiabetic individuals.