Geleneksel Niğde evlerinde cephe tipolojilerine göre günışığı irdelemesi
Investigating the daylight effect on traditional niğde houses in consunction with the trontage typology
- Tez No: 491716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Bu çalışmada, Niğde'nin XIX.yy ortaları ve XX.yy başı konut mimarisinde görülen cephe tipolojilerine göre gruplandırılmış olan evlerde doğal aydınlatma faktörü ele alınmış ve bununla ilgili analizleri yapılmıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuya giriş yapılmış ve doğal aydınlatmanın önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde; Günışığı ile ilgili genel tanımlar yapılarak, günışığı ile ilgili aydınlatma kriterleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde; Geleneksel Niğde evlerinin yerleşim düzenleri, çevreyle olan ilişkileri, plan, cephe, malzeme ve teknik özellikleri ve geçirdiği değişiklikler anlatılarak diğer Anadolu kentlerindeki evlerle karşılaştırması yapılmıştır. Dördüncü bölümde; Geleneksel Niğde evlerinde günışığı ölçümleri yapılacak evlerin belirlenmesi ve günışığı açısından incelenmesi ele alınmıştır. Ve bu evlerde yapılan günışığı ölçümleri sonucunda farklı cephe tiplerine sahip evlerin günışığından yararlanma karşılaştırılması yapılmıştır. Beşinci bölümde; Sonuç olarak, Geleneksel Niğde evlerinin cephe oluşumunda günışığının ana etkenlerden biri olup olmadığı irdelenerek, gelecekteki yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
in thıs study, natural illumination factor is investigated over the houses which are classified with respect to trontage types in the middle of XIXth and XXth century 's house architecture in Niğde and related analysis has been carried aut. This study is consisted of five parts. ın the first part ; the subject is introduced and the importance of natura! illumination is emphasized. in the second part; by defining general terms regarding daylight, illumination criterias related with daylight has been considered. in the third part ; settlement arrangement, relation with the surroundings, plan, trontage, material and technical properties and amendments through the time of traditional Niğde houses have been described and, then, a comparison has been made with other Anatolian cities. in the fourth part, determination of the houses, among the traditional Niğde houses, far the purpose of making daylıght measurement and analysis for the point of daylight they received, has been carried out. And a comparision of daylight utilatizion was made for the different trontage types houses where daylight measurement were taken. in the fifth part; concludes whether daylight is one of the main factor in the design of trontage type of the traditional Niğde houses recommendations were made for the further studies.