Marmara Adası'nda bakının bitki örtüsü üzerindeki etkilerini ortaya koyan örnek bir çalışma
A case study of the impact on the vegetation cover of the sea of Marmara Island
  1. Tez No: 491721
  2. Yazar: HÜLYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TUNÇDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bir bölgeyi en iyi karakterize eden eleman bitki örtüsüdür. Bitki örtüsü o bölgenin iklimi, toprak yapısı vb. gibi özelliklerini ortaya anahtar niteliğindedir. Marmara Adası denizden yükseltisi itibari ile yüksek bir dağ niteliğindedir. Bu nedenle bitki örtüsü üzerinde bakı ve yükselti faktörleri önemli rol oynamaktadır. Ada'nın kuzey yamaçları nemli ve serin bitki örtüsünü yansıtırken güney yamaçları daha kuru ve sıcak iklimi yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The element that best characterizes a region is the plant cover. The vegetation covers the climate, soil structure, etc. of that region. such as the characteristics of the key. Marmara Island is a high mountain as of the sea. For this reason, the vegetation cover and the elevation factors play an important role. The northern slopes of the island reflect moist and cool vegetation, while the southern slopes reflect a drier and warmer climate.