İstanbul'da kentleşmenin doğal orman alanlarına etkilerinin dendrokronoloji ve palinoloji yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of the effects of urbanization on natural forest areas in Istanbul by dendrochronology and palynology methods
  1. Tez No: 491722
  2. Yazar: HÜLYA CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ERUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yerleşme tarihi çok eskilere dayanan İstanbul'da kent ekosisteminin alanının sürekli gelişme göstermesi karşısında doğal ekosistemlerin hem alanları hem de tür çeşitliliği ve ve genetik rezervler azalmıştır. Bu çalışma dendrokronoloji ve palinoloji yöntemleri ile İstanbul'da orman örtüsünün nasıl bir değişme gösterdiğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Dendrokronoloji yöntemi için 11 örnekleme alanından toplam 20 karot üzerinde çalışılmıştır. Yıllık halka genişlikleri üzerine kentleşmenin olumsuz örnekleri belirlenmeye çalışılmıştır. Palinoloji ymntemi sonucunda İstanbul'da geçmiş dönemlerde daha nemli bir itki örtüsünün varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the case of Istanbul, where the date of settlement is based on a long history, the area of the urban ecosystem has been continuously improved, and the areas of natural ecosystems as well as species diversity and genetic reserves have decreased. This study was carried out with dendrochronology and palynology methods to determine the change of forest cover in Istanbul. For the dendrochronology method, a total of 20 cores were studied from 11 sampling sites. The negative examples of urbanization were tried to be determined on the annual ring widths. Palinology is a result of the edifice, which points to the presence of a more extensive thrust in Istanbul in the past.