Caldwell-luc endikasyonunda sinoskopinin yeri
Sinoscopy in place in caldwell-luc indication
- Tez No: 491737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ÖMÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kronik maksiller sinüzit, sinüs lavajı dahil konservatif tedaviye rağmen sinüzitin semptom ve bulgularının devamlı veya rekürren olarak patolojik radyografi ile birlikte 3 aydan daha uzun sürmesidir. Maksiller sinüs hastalıklarının tanısında ve buna bağlı olarak tedavi yönteminin belirlenmesinde hekim çoğu zaman sıkıntıya düşmektedir. Tam olmayan preoperatif tanı sinüs cerrahisinde tatmin edici olmayan sonuçların alınmasına ve gereksiz radikal cerrahiye gidilmesine yol açmaktadır. Kronik maksiller sinüzit ameliyatında 90 yılı aşkın sureden beri yaygın olarak Caldwell-Luc ameliyatı yapılmaktadır. Son 20 yıldan beri infraorbital alanda noralji, parestezi, hipo veya hiperestezi gibi postoperatif sekeller bildirilmektedir. Sinoskopinin rutin kullanıma girmesiyle burun ve paranazal sinüs hastalıkları hem daha erken, hem de daha kesin olarak teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Bu çalışmamızda, kliniğimizde 1985-1989 yılları arasında Caldvvell-Luc ameliyatı olan hastaların sinüs mukozalarının makroskopik görünümleri incelenmiş, sinoskopinin ameliyat endikasyonu koymadaki önemi vurgulanmağa çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronical maxillary sinusitis, is the condition where the symptoms and findings persists for more than 3 months together with a recurrent pathological radiography despite the conservative treatment and drainage of sinuses. Usually, the diagnosis and treatment of maxillary sinus diseases are problematic. Incomplete preoperative diagnosis may result in unnecessary radical operations and unsatisfactory consequences. Caldwell-Luc operations is the most preferred operation technique for chronical maxillary sinusitis operations for more than 90 years. In the last 20 years, some post-operative sequelas such as neuralgy in the infraorbital area, hypoesthesia or hyperesthesia are reported. The routine usage of sinoscopy has enabled early and accurate diagnosis/treatment of nasal or paranasal diseases In this study, we tried to emphasize the importance of sinoscopy in operative indications by examining the macroscopic images of sinusoidal mucosa of patients who had Caldwell-Luc operation between 1985-1989 in our polyclinic.