Primer ostium maksillaris, aksesuar ostium maksillaris ve schneiderian membranın prevelansının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
The examination of the prevalence of primary ostium maxillaris, accessory ostium maxillaris and schneiderian membrane by cone beam computed tomography
  1. Tez No: 632456
  2. Yazar: HACER EBERLİKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Maksiller sinüs, anatomik lokalizasyonu nedeniyle maksilllofasiyal cerrahi ve diş hekimliği rutininde önemli bir yer işgal etmektedir. Diş hekimleri ve maksillofasiyal cerrahlar; posterior maksiller diş çekimi, Caldwell-Luc operasyonları, Le- Fort cerrahileri ve implant operasyonları gibi prosedürlerin maksiller sinüs bölgesi ile anatomik olarak yakınlığından kaynaklı zaman zaman komplikasyonlar ile karşılaşırlar. Maksiller sinüsü içeren cerrahi girişimleri daha güvenli bir şekilde yapabilmek için ilgili bölge anatomisi ve varyasyonları hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu durum olası risk faktörlerini azaltmaktadır. Çalışmamızda görüntüleme merkezine dental implant tedavi planlaması, ortognatik cerrahi öncesi analiz, gömülü diş operasyonları, kistlerin ve neoplazilerin değerlendirmeleri endikasyonu ile başvuran 385 hastanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. 18 yaş üstü 385 hastanın bilateral olarak maksiller sinüs bölgesindeki anatomik yapılar ve patolojik değişimler değerlendirilmiştir. Demografik bilgiler, dişsizlik, Primer Ostium Maksillaris, Aksesuar Ostium Maksillaris ve Schneiderian Membran kalınlığı ile ilgili veriler irdelenmiştir. İstatiksel olarak güvenilirliği yüksek olan bir popülasyonda (770 maksiller sinüs) yürütülen çalışmamızın bulgularına dayanarak çeşitli faktörlerin maksiller sinüs fizyolojisini etkilediği saptanmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar preoperatif konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinin detaylı incelenmesi ile postoperatif birçok komplikasyondan kaçınılabileceği görüşünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Due to its anatomical localization of the maxillary sinus occupies important place in maxilllofacial surgery and dentistry. Dentists and maxillofacial surgeons encounter complications, from time to time, arising from the anatomical proximity of the procedures such as posterior maxillary tooth extraction, Caldwell-Luc operations, Le-Fort surgeries and implant operations. Having knowledge about the anatomy and variations of the related region is important. This situation reduces the potential risk factors and be able to perform surgical procedures in a safer way. In our study, cone- beam computed tomography images of 385 patients were selected from a database of a dental imaging center with the indication of dental implant treatment planning, pre-orthognatic analysis, embedded dental operations, and evaluation of cysts and neoplasms were retrospectively analyzed. Anatomical structures and pathological changes in maxillary sinus region bilaterally of 385 patients over 18 years of age were evaluated. Demographic data, status of dentition, Primary Ostium Maxillaris, Accessory Maxillary Ostium and Schneiderian Membrane thickness were evaluated. Based on the findings of our study conducted in a statistically highly reliable population(770 Maxillary Sinus), various factors have been found to affect maxillary sinus physiology. The results of our study shows that radiographical signs indicating a potential maxillary sinusitis should be evaluated carefully preoperatively, the results supports the opinion that many postoperative complications can be avoided.