Tüp bebek tedavisi alan ve agonist protokol uygulanan hastalarda ovulasyonun tetiklendiği gün serum progesteron / folikül oranının gebelik kalımına etkisi
Effect of hcg-day progesteron/follicle ratio on chemical pregnancy rates in gnrh agonist icsi cycles
  1. Tez No: 491774
  2. Yazar: CİHAN ŞEFİKOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tüp Bebek Tedavisi Alan Agonist Protokol Uygulanan Hastalarda Ovulasyonun Tetiklendiği Gün Progesteron/Folikül Sayısı Oranının Gebelik Sonuçları Üzerine Etkisinin Araştırılması Giriş ve Amaç: İnfertilite, çiftlerin en az bir yıl süreyle, hiçbir kontrasepsiyon yöntemi kullanmaksızın düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen çocuk sahibi olamama durumudur. Çalışmamızda; T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında IVF tedavisi alan agonist protokol uygulanan hastalarda ovulasyonun tetiklendiği gün progesteron/folikül sayısı oranının gebelik sonuçları üzerine etkisini araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza 01 Mart 2010-01 Kasım 2016 yılları arasında Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği tüp bebek merkezinde tubal faktör, polikistik over sendromu, düşük over rezervi, açıklanamayan infertilite ve hafif orta erkek faktör nedeniyle tüp bebek tedavisi uygulanan toplam 2517 hasta dosyası tüp bebek merkezi arşivinde retrospektif olarak incelenmiştir. 2517 hastaya yumurta toplama işlemi (oocyte pick-up=OPU) yapılmış ve dahil etme/hariç tutma kriterlerine göre toplam 146 taze embriyo transferi yapılan agonist siklüs çalışmaya dahil edilmiştir. Değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile tetkik edilmiştir. En az bir testte normal dağılımdan anlamlı derecede sapma gösteren değişkenlerin analizinde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenler Student's T testi, göstermeyenlerin karşılaştırılmasında ise Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Yüzdelerin karşılaştırılması Z-testi ile gerçekleştirilmiştir. Tüm analizler SPSS 23 yazılım paketi kullanılarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of hCG-day Progesteron/Follicle Ratio on Chemical Pregnancy Rates in GnRH Agonist ICSI Cycles Aim and Introduction: Infertility is defined by failure to achieve a clinical pregnancy after 1 year or more of regular unprotected sexual intercourse. In our study, we aim to investigate the relationship between the hCG day progesterone/follicle (larger than 11mm) ratio and pregnancy success in infertile patients who underwent in vitro fertilization treatment with agonist protocol in T.C. Health Ministry, Tepecik Education and Research Hospital. Material and Methods: In this retrospective cohort study, recorded data of 2517 IVF patients which were accepted at Tepecik Education and Research Hospital IVF Unit with tubal factor, PCOS, low ovarian reserve, unexplained infertility and mild-moderate male factor diagnosis between March 2010-November 2016 were evaluated. 146 cycles matching inclusion criteria and with GnRH agonist protocol were included in the analysis. The basal demographic and hormonal data, the serum progesterone levels and the follicle diameters measured on hCG-day, embryo development data after oocyte pick-up process and the pregnancy results were statistically analyzed. Results: The mean age value, body mass index and infertility duration and stimulation time of agonist ICSI cycles were 33.93±4.13, 24.51±4.35 kg/m², 7.25±4.34 years, 9.55±2.49 days respectively. Chemical pregnancy rate and live birth rate were 20.5% (30/146) and 9.2%. According to the ROC (Receiver Operating Characteristic) curve analysis performed for P/F ratio on the day of ovulation triggering (day of hCG), the AUC (area under the curve) value was found to be 0.466 (95% confidence interval: 0.349-0.583) (p=0.581). Comparison of P/F ratio between chemical pregnancy group and no pregnancy group was statistically insignificant (p=0.522). Conclusion: In conclusion, the ratio of serum progesterone level to ≥ 11 mm follicle count on the day of hCG in agonist cycles in which ICSI and embryo transfer are performed, does not seem to be an efficient parameter for predicting chemical pregnancy rate. Further studies with larger patient samples and subgroup analysis are needed for more accurate comments.