Mide adenokarsinomlarında tümör budding ile klinik ve patolojik veriler arasındaki ilişki
The relationship between tumor budding and clinicopathologi̇c data in the gastric adenocarcinoma
  1. Tez No: 491773
  2. Yazar: GÜLFİDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN AYSUN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Gastrik kanser, dünyada kansere bağlı ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Tümör budding farklı kanserlerde kötü prognostik ilişkisi tanımlanmış, kolaylıkla saptanabilir histopatolojik bir özelliktir. Bu çalışmada gastrik kanserlerde klinikopatolojik veriler ile tümör budding ilişkisini değerlendirme amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 146 gastrik kanser tanılı olgunun Hematoksilen-eozin boyalı lamları retrospektif olarak incelendi. Olgularda tümör budding, büyük hücre invazyonu, mitoz, fibrozis ve peritümöral lenfositik yanıt değerlendirildi. Klinikopatolojik parametreler ile arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: İncelenen 146 olgunun %42,5'sinde (62) artmış tümör budding yoğunluğu (≥ 10 tümör tomurcuğu) gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastric cancer is the third leading cause of cancer related deaths worldwide. Tumor budding is a easily detectable histopathologic feature that has been recognized to correlate with adverse prognostic factor in several carcinomas. In this study, we aimed to evaluate the correlation of tumor budding with the clinicopathologic features in gastric cancer. Material and method: In this study,Hematoxylin and eosin stained slides from 146 gastric carcinoma cases were retrospectively reviewed. The cases were evaluated for tumor budding, large cell invasion, mitotic count, fibrosis and peritumoral lymphocytic response. The relationship between clinicopathologic parameter was statistically analyzed. Results: Among the 146 cases that were analyzed, high intensity tumor budding (≥ 10 tumor buds) was observed in %42,5 (62) of them.