Radikülopatili olgularda elektromiyografi ve difüzyon tensor görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of electromyography and diffusion tensor imaging findings in radiculopathic cases
  1. Tez No: 491776
  2. Yazar: ELİF YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BÜKTE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET RADİKÜLOPATİLİ OLGULARDA ELEKTROMİYOGRAFİ VE DİFÜZYON TENSOR GÖRÜNTÜLEME BULGULARININ KARŞILAŞTIRILMASI GİRİŞ ve AMAÇ: Bu çalışmada lomber radikülopati kliniği olan hastalarda sinir kökü basısının değerlendirilmesinde Elektromiyografi (EMG) ile difüzyon tensör görüntüleme (DTG) bulgularını karşılaştırmak amaçlanmaktadır. YÖNTEM:01.08.2016 - 01.04.2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde alt ekstremite EMG tetkiki yapılmış olan 20 hastanın L2, L3, L4, L5 ve S1 olmak üzere 5 seviyeye ait lomber DTG bulguları sağ ve sol taraf için elde edilmiştir. Hastaların yaş ve cinsiyet gibi demografik bilgileri de kaydedilmiştir. Olgular EMG' de radikülopati olanlar EMG pozitif ve radikülopati olmayanlar EMG negatif olmak üzere iki gruba ayırılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: 20 olguda toplam 200 sinir kökünün EMG incelemesinde 41 'i (%20,5) radikülopati ile uyumlu patolojik, 159 u (%79,5) normal olarak saptanmıştır. EMG pozitif grupta, EMG negatif gruba göre nöral foramen alanı (sırasıyla 70 mm2 ve 85 mm2) ve FA değeri (sırasıyla 0,36 ve 0,56) daha düşük saptanmıştır. Sinir kökü çapları ise EMG pozitif grupta EMG negatif gruba kıyasla AP çap (sırasıyla 4,7 mm ve.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF ELECTROMYOGRAPHY AND DIFFUSION TENSOR IMAGING FINDINGS IN RADICULOPATHIC CASES INTRODUCTION and AIM: In this study, we aimed to compare Electromyography (EMG) and diffusion tensor imaging (DTI) findings in the evaluation of nerve root pressure in patients with lomber radiculopathy. METHODS: The lumbar DTI findings of 5 different levels of L2, L3, L4, L5 and S1 of 20 patients who had undergone lower extremity EMG at Ümraniye Training and Research Hospital of Health Sciences University between 01.08.2016 and 01.04.2017 were evaluated for right and left side. Demographic information age and gender of the patients was also recorded. The cases were divided into two groups, those with radiculopathy were evaluated as positive in EMG, those without radiculopathy as negative in EMG. RESULTS: Examination of 200 neural roots in 20 cases in EMG, 41 nerve roots (20.5%) were pathologically determined to be compatible with radiculopathy, 159 nerve roots (%79,5) were normal. In the EMG-positive group, the neural foramen area (70 mm2 and 85 mm2, respectively) and FA value (0,36 and 0,56 respectively) were lower than the EMG-negative group.