Alopesia areatalı hastalarda hemoglobin, hematokrit ve serum ferritin düzeylerinin değerlendirilmesi
Identification of serum hemoglobin, hematocrit, ferritin levels in alopetia areata patients
- Tez No: 491777
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Alopesia areata (A.A.), saçlı deri, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, subjektif belirti olmaksızın, nonsikatrisiyel odaklar halinde dökülmesiyle karakterize bir klinik tablodur. Hastalığın etyolojisinde; genetik, psikolojik, immünolojik, endokrin, enfeksiyöz, trofonörotik, vasküler faktörler ve serum çinko düzeyi ile diğer iz elementlerdeki değişiklikler öne sürülmekle birlikte, etyolojiyi aydınlatmaya yönelik araştırmalar sürmektedir. Yapılan çalışmalarda diğer nonsikatrisiyel alopesiler arasrnda yer alan diffüz alopesi ve androgenetik alopesi ile demir eksikligi arasrndaki bağıntı vurgulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, yapılan çalışmaların öncülüğünde, klinik olarak alopesi areata tanısı konulan hastalarda, hemoglobin, hematokrit, serum ferritin düzeylerini belirlemek ve kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak, A.A. ile demir eksikliği arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Alopesia areata (A.A.) is a clinical case characterized by the lossing of scalp hair, beard, eyebrows, eyelashes and other body hair in nonsicative focus without subjective symptoms. In the etiology of the disease, even though it is alleged; genetic, psychological, immunologic, endocrine, infectious, trophoblastic, vascular factors and serum zinc levels and other changes in trace elements, nowadays, many research is ongoing. Studies have emphasized the relationship between diffuse alopecia, androgenetic alopecia (other nonsicative alopecia) and iron deficiency. The aim of this study was to determine hemoglobin, hematocrit, serum ferritin levels in patients with clinically alopecia areata and to assess the relationship for iron deficiencies to compare them with the control group.