Preeklampsi-eklampsi olgularımızın maternal ve fetal sonuçları
Maternal and fetal outcomes of preeclampsi̇a-eclampsi̇a cases
- Tez No: 491802
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET: Preeklampsi-eklampsi olgularımızın maternal ve fetal sonuçları Amaç : Preeklampsi-eklampsi olgularımızın maternal ve fetal sonuçlarını irdelemek,sonuçları değerlendirilmesinde görülen komplikasyonların tespit edilmesi ve en sık görülen komplikasyonlar göz önüne alınarak hastaların tedavi ve yönetim protokollerine katkı sağlamaktır. Gereç ve yöntemler: Tepecik Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2013 Aralık 2014 tarihleri arasında doğum yapan Magnezyum sülfat kullanan 128 preeklampsi-eklampsi olgusu resrospektif olarak irdelendi.Maternal ve fetal sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Toplam 128 olgunun 32 tanesi (%25) ağır olmayan preeklampsi 96 ağır preeklampsi (%73.5) Eklampsi(%1.5).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: MATERNAL AND FETAL OUTCOMES OF PREECLAMPSİA-ECLAMPSİA CASES Objective :Toexaminethe maternal and fetal results of preeclampsia- eclampsiacases , toidenfitythecomplicationsseen in theevaluation of theresultsandtocontributetothetreatmentandmanagementprotocols of patients in view of themostcommoncomplications. Materialsandmethods : 128 preeclampsia-eclampsiacasesusingmagnesiumsulphatewhogavebirthbbetweenJanuary 2013 andDesember 2014 ,in Tepecik HealthPracticeandResearchHospital ObstetricsandGynecologyClinicwereresuspended.Maternaland fetal resultswereevaluated. Findings: Inthe total 128 cases ,thereare 32(25 % ) non -severe preeclampsia ,thereare 96 (73.5 %) severe preeclampsiaandthereareeclampsia (1.5 %) 15 % of ourcasesarelessthan 32 weeks,85 % of ourcasesaremorethan 32 weeks , 95 % of ourcasesaredidcesareanbirth Fetal ex is 4 % , IUGR is 39 % HELLP syndrome is 2.3 % , Ablasyo plasenta is 1.6 % No statisticallysignificantdifferencewasfoundwhencomparing maternal morbidity'sratesandnon-severe preeclampsiacases. Theeventswhichlessthan 32 weeksare 95 % severe preeclampsiaconditionwithrespecttogestationalweek. This is statisticallysignificant ,indicatingthatalmostall of thepreeclampsiarequiringdeliverywithin 32 weeksare in severe cliniccourse. Conclusion :Preeclampsia is a clinical statü whichhaveriskyforfetusandmother. Severe preeclampsiaandnon-severe preeclampsiashould not be separatedbysharpboundaries. Non-severe preeclampsia ,suddenly can worsen. It is alwayspossibletoworsenquickly. KeyWords : Severe preeclampsia , Maternal-Fetal results