Tersiyer bir merkezde doğum yapan çoğul gebeliklerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of multiple pregnancies delivered in a tertiary care center
  1. Tez No: 452993
  2. Yazar: HİDAYET VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tersiyer Bir Merkezde Doğum Yapan Çoğul Gebeliklerin Retrospektif AnaliziAMAÇ: Kliniğimizde Ocak 2007 ile Aralık 2011 tarihleri arasında doğum yapan çoğul gebelikleri inceleyerek maternal komplikasyonlarını ve perinatal sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2007 ile Aralık 2011 tarihleri arasında doğum yapan 290 çoğul gebelik olgusu retrospektif olarak incelendi. Olguların yaş, paritesi ve koryonisite durumları, doğum anındaki gebelik haftaları, fetusların prezantasyon şekilleri, doğum şekilleri, doğum ağırlıkları belirlendi. Olgularda konjenital anomali oranı, sezaryen endikasyonları, perinatal morbidite ve mortalite oranları incelendi.BULGULAR: 290 çoğul gebelik olgusu çalışma kapsamına alındı. İkiz gebelik görülme sıklığı % 4.61, üçüz gebelik görülme sıklığı ise % 0.37 olarak bulundu. Çalışma kapsamına alınan gebelerin yaş ortalaması 29?4±0.37 idi. İkiz gebelik olgularının 234 ünün (% 87) spontan olarak oluştuğu 35 inin (% 13) tedavi sonrası oluştuğu, üçüz gebelik olgularının 15'inin spontan oluştuğu 6 'sının tedavi sonrası oluştuğu saptandı. İkiz gebelik olgularında ortalama doğum haftası 34.1±0.20, üçüz gebelik olgularında ortalama 33.2±0.53 olarak bulundu. Bebeklerin ortalama doğum tartıları 2103.9±35.29 gr, ikizlerde 2128.6±28.15 gr, üçüzlerde 1770.0±55.40 gr olarak bulundu. İkiz ve üçüz gebeliklerdeki bebeklerin istatistiksel olarak doğumdaki gebelik haftaları ortalamaları ile doğum ağırlıklarının ortalamaları karşılaştırıldığında bu değerler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. İkiz gebeliklerin 201'i (% 74.7) sezaryen? 68'i (% 25.3) vajinal yolla doğurtulmuştur. Üçüz gebeliklerin 20'si (% 95.2) sezaryen ve 1'i (% 4.8) ise vajinal yolla doğurtulduğu saptandı. Olgularımızda en sık rastlanan obstetrik problemler ise erken doğum eylemi % 68.18, anemi %8.27, erken membran rüptürü % 5.86, gebelik toksikozları (preeklampsi, eklampsi, HELLP) % 14.13 olarak saptandı. Çalışmamızda çoğul gebelerde perinatal mortalite oranı % 9.65 olarak saptandı. Perinatal mortaliteyi oluşturan bebeklerin ortalama doğum haftası 30.9±0.52 hafta ve ortalama ağırlığı 1408.4±92.90 gr olarak bulundu. Yaptığımız çalışmada perinatal mortalite koryonisite ilişkisine bakıldığında monokoryonik grupta perinatal mortalite oranı %24.5, dikoryonik gurupta %5.6 olarak bulundu. Gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu.SONUÇ: Gebelik seyrini, doğum ve doğum sonrası prognozu etkileyebilen çoğul gebelikler, maternal ve fetal komplikasyonlar açısından risk taşımaktadırlar. Son yıllarda yardımcı üreme tekniklerinin yaygınlaşması ile birlikte artan çoğul gebelikler beraberinde maternal ve fetal morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Bu nedenle çoğul gebelikler prenatal dönemde yakın takip edilmelidirler.
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis Of Multiple Pregnancies Delivered In A Tertiary Care CenterObjective: In this study, we aimed to assess retrospectively the perinatal results and maternal complications of multıpl pregnancies who had delivered in our clınics between January 2007 and December 2011.Materials And Method: In our study, the multiple pregnancies occurred between January 2007 and December 2011 within Department Of Obstetrics And Gynecology, Faculty Of Medicine, University of Dicle were assessed retrospectively. The demographic characteristics, maternal age, parity, chorionicity, gestational weeks at delivery, presentation modes of fetuses, delivery modes, neonatal weight, fetal anomaly rate, cesarean rates and indications,Results: 290 cases of multiple pregnancies were included in the study. The incidence of twin pregnancy was 4.61%, while the incidence of triplet pregnancies was found to be 0.37%. The mean age of the pregnant women included in the study was 29.4 ± 0.37. 234 (87%) of twin pregnancies occurred spontaneously, 35(13%) occured after treatment, 15(71.4%) patients with triplet pregnancies occurred spontaneously and 6 (28.6%) of them were formed after treatment. The mean gestational age in twin pregnancy was 34.1 ± 0.20 and 33.2 ± 0.53 in patients with triplet pregnancies. The mean birth weight was 2103.9 ± 35.29 g, 2128.6 ± 28.15 g in twins and 1770.0 ± 55.40 g in triplets. The mean gestational age of twin and triplet pregnancies at delivery and birth weight of infants was statistically compared. These values were statistically significant. The delivery method in twin pregnancies were cesarean section 201 patients (74.7%) and vaginal route 68 patients (25.3%). The most common problems in obstetric patients were preterm labor (68.18%), premature rupture of membranes (8.27%), anemia (5.86%) and pregnancy toxicosis (preeclampsia, eclampsia, HELLP) was (14.13%). In our study, the mortality rate of multiple pregnancies was 9.65%. The average week of the babies with perinatal mortality were 30.9±0.52 and the average weight was found to be 1408.4 ± 92.90. In accordance with the relationship between perinatal mortality and chorionicity, perinatal mortality rate in monochorionic group was % 24.5, and in dichorionic group was found to be 5.6% in the group. The difference between groups was statistically significant.Conclusion: Multiple pregnancies carry high risk for maternal and fetal complications both in antepartum and intrapartum period. In recent years, as a result of widespread use of assisted reproductive technique, increased multiple pregnancies with increased maternal and fetal morbidity and mortality have been observed. For this reason, multiple pregnancies should be closely followed during the prenatal period.