Mekonyum boyalı amniyotik mayili gebeliklerde thiol/disulphide homeostazisinin ve iskemi modifiye albumin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluate thiol/disulfide homeostasis and ischemia modified albumin level in pregnancies with meconium-stained amniotic fluid
  1. Tez No: 491827
  2. Yazar: SAVAŞ ÖZGÜR AĞLAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÇELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızdaki amaç doğum eyleminin aktif fazında mekonyum boyalı amniyotik mayisi olan ve berrak amniyotik mayili gebeliklerde; travay esnasında maternal alınan ve doğum sonrası 1.dk içinde yenidoğanlardan umblikal kord kanından alınan serum plazma örneklerinde İskemi Modifiye Albumin (İMA) seviyesi ve Thiol/Disülfid homeostazisine bakarak Antioksidan/Oksidan dengesini değerlendirmektir. Amniyon mayisi mekonyumlu olan gebeliklerde oksidatif stresin baskın olup olmadığını belirlemek, eğer maternal oksidatif stres var ise oksidatif stresten fetusun etkilenip etkilenmediğini, etkilendi ise ne kadar etkilendiğini, İskemi Modifiye Albumin düzeyi ve Thiol-Disülfid düzeyi ölçerek değerlendirmektir. Çalışmaya 2016-2017 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum Salonu yataklı servisine yatışı yapılan, 18-40 yaş arası hastalardan 37-41 hafta arası tekil gebeliği olan, gebelik dönemi öncesi veya gebelik sırasında tanısı konulan ek sağlık problemi olmayan, sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanmayan, tahmini vucut ağırlığı doğum haftası ile uyumlu olup antenatal dönemde tanılı intrauterin gelişme geriliği olmayan, amniyotik sıvı indeksi vertikal 4 cep toplamı 50-250 mm arasında olan, oligohidroamnios ve polihidroamniosöyküsü olmayan, antenatal takip döneminde ve travaya kabul edilmeden hemen önce yapılan Doppler Ultrasonografide patolojik akım ve dalga saptanmayan, gebelik döneminde folik asit ve multivitamin haricinde herhangi bir ilaç kullanım öyküsü olmayan, gebelik döneminde herhangi bir invaziv girişim öyküsü olmayan, allerji öyküsü bulunmayan, daha önceki ya da mevcut gebeliğinde preterm eylem tehtidi tanısı almayan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmamıza bu kriterleri sağlayan 40 doğum eyleminin aktif fazında amniyon mayisi mekonyumlu ve 40 amniyon mayisi berrak olan gebe dahil edildi. Gruplar arasında gebelik yaşı, nulliparite, gravide, parite, yaşayan çocuk sayısı, D/C, abortus açısından farklılık gözlenmedi. Grupların yaş ortalaması ve BMİ ortalaması açısından her iki grup arasında farklılık izlenmedi. Çalışmamızda hasta grubunda Maternal İskemi Modifiye Albumin seviyesi (İMA) 0,92±0,14 Absorbans Ünitesi (ABSU), Maternal Albumin seviyesi 4,22±0,35 gr/dl, MaternalNative thiol(SH) seviyesi 315,76±46,96 μmol/l, Maternal Total thiol seviyesi 351,38±52,43 μmol/l idi. Kontrol grubunda Maternal İskemi Modifiye Albumin seviyesi (İMA) 0,87±0,06 Absorbans Ünitesi (ABSU), Maternal Albumin seviyesi 4,34±0,16 gr/dl, Maternal Native thiol(SH) seviyesi 335,32±37,17 μmol/l, Maternal Total thiol seviyesi 378,28±36,42 μmol/l idi. Maternal albumin seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi (p değeri 0,063). Maternal İskemi Modifiye Albumin düzeyi hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak yüksek saptandı (p 0,045). Maternal native thiol (SH) ve Maternal total thiol seviyeleri ise kontrol grubunda hasta grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksekti (p 0,042 ve p 0,009). Maternal Disulphide (SS) seviyesi hasta grubunda 17,87±11,51μmol/l olarak ölçülürken kontrol grubunda 21,47±5,11μmol/l ölçüldü (p 0,070).Maternal Disulphide/Native thiol p(0,262), Maternal Disulphide/Total thiol p(0,152), Maternal Native thiol/Total thiol p(0,153) oranları arasında istatistiksel olarak farklılık saptanmadı. Çalışmamızda hasta grubunda kord kanı İskemi Modifiye Albumin seviyesi (İMA) 0,61±0,10Absorbans Ünitesi(ABSU), kord kanı Albumin seviyesi 5,02±0,20 gr/dl, kord kanıNative thiol(SH) seviyesi 359,63±52,54 μmol/l, kord kanı Total thiol seviyesi 410,44±51,53 μmol/l idi. Kontrol grubunda kord kanı İskemi Modifiye Albumin seviyesi (İMA) 0,59±0,15 Absorbans Ünitesi (ABSU),kord kanı Albumin seviyesi 5,04±0,25 gr/dl, kord kanı Native thiol (SH) seviyesi 360,52±58,18 μmol/l,kord kanı Total thiol seviyesi 404,24±55,93 μmol/l idi. Hasta ve kontrol grupları arası kord kanı İMA (p 0,474),Albumin seviyeleri (p 0,664), kord kanı Native thiol (p 0,944), kord kanı total thiol (p 0,612) seviyeleri arası istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi. Kord kanı Disulphide (SS) seviyesi hasta grubunda 25,40±11,96 μmol/l olarak ölçülürken kontrol grubunda 21,86±9,03 μmol/l ölçüldü (p 0,144). Kord kanı Disulphide/Native thiol p(0,240),kord kanı Disulphide/Total thiol p(0,276),kord kanı Native thiol/Total thiol p(0,277) oranları arasında istatistiksel olarak farklılık saptanmadı. Sonuç olarak maternal serum örneklerinde mekonyumlu grupta antioksidan kapasite azalması lehine Nativ Thiol düzeyinde ve Total Thiol düzeyinde azalma saptadık. Oksidatif stres lehine İMA düzeyinde artma saptadık. Yenidoğan örnekleri arasında anlamlı istatistiksel anlamlı farklılık saptamadık. İntrauterin oksidatif strese fetusun maruziyeti, cevabı ve fetusun korunma mekanizmaları ile ilgili birçok prospektif çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the Antioxidant/Oxidant balance by looking at Ischemia Modified Albumin (IMA) level and Thiol/Disulfide homeostasis in serum plasma samples that were taken maternally during the labor and from umblical cord blood in 1 minute after the birth in pregnancies with meconium-stained amniotic fluid and clear amniotic fluidity in the active phase of labor. It aims to assess whether oxidative stress is predominant in pregnancies with meconium amniotic fluid and if maternal oxidative stress exists, to assess whether fetus is affected by oxidative stress, and if affected to what extent, by measuring the level of Ischemia Modified Albumin and Thiol/Disulfide. The patients who had 37-41 weeks of singleton pregnancy from among 18-40 year-old patients from among those admitted to delivery room of inpatient service of Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Research and Education Hospital between 2016-2017, had no additional health problem diagnosed before or during the pregnancy period, does not smoke, drink alcohol and use drugs, had estimated body weight compatible with the gestational week, had no intrauterine growth retardation in the antenatal period, had amniotic fluid index of 4 and a pocket sum of 50-250 mm, had no history of and oligohydramnios and polyhydramnios, had no pathologic currents and waves identified in the Doppler ultrasound performed during the antenatal follow-up period and just before admission to labor, had no history of using any drugs in the pregnancy period other than acid and multivitamins, no history of invasive intervention during pregnancy, no history of allergy, and had no diagnosis of preterm labor in previous or current pregnancy were included in the study. In the study, 40 pregnant women who met these criteria and had meconium amniotic fluid and 40 pregnant women with clear amniotic fluid in active phase of the labor were included. No difference were observed between the groups in terms of gestational age, nulliparity, gravida, parity, number of living children, D/C, and abortus. No difference was observed between the two groups in terms of the mean age of groups and the average BMİ. In the study, the level of Maternal Ischemia Modified Albumin (IMA) was 0,92±0,14, Absorbance Unit (ABSU), Maternal Albumin level was 4,22 ± 0,35 gr/dl, Maternal Native thiol (SH) level was 315,76±46,96 μmol/l, and Maternal Total thiol level was 351,38±52,43 μmol/l. In the control group, the level of Maternal Ischemia Modified Albumin (IMA) was 0,87±0,06, Absorbance Unit (ABSU), Maternal Albumin level was 4,34±0,16 gr/dl, Maternal Native thiol (SH) level was 335,32±37,17 μmol/l, and Maternal Total thiol level was 378,28±36,42 μmol/l. No statistically significant difference was observed between the maternal albumin levels (p value: 0,063). The Maternal Ischemia Modified Albumin (IMA) (p 0,045), Maternal native thiol (SH) (p 0042) and Maternal total thiol levels (p 0,009) were statistically higher in control group compared with the patient group. Maternal Disulphide (SS) level was measured as 17,87±11,51 μmol/l in the patient group and as 21,47±5,11 μmol/l in the control group (p 0.070).No statistically significant difference was observed between the levels of Maternal Disulphide/Native thiol p(0,262), Maternal Disulphide/Total thiol p(0,152), and Maternal Native thiol/Total thiol p(0,153). In the study, Ischemia Modified Albumin (IMA) level of cord blood was 0,61±0,10 , Absorbance Unit (ABSU) cord blood Albumin level was 5,02±0,20 gr/dl, cord blood Native thiol (SH) level was 359,63±52,54 μmol/l, and cord blood Total thiol level was 410,44±51,53 μmol/l in the patient group.In the control group, Ischemia Modified Albumin (IMA) level of cord blood was 0,59±0,15, Absorbance Unit (ABSU) cord blood Albumin level was 5,04±0,25 gr/dl, cord blood Native thiol (SH) level was 360,52±58,18 μmol/l, and cord blood Total thiol level was 404,24±55,93 μmol/l. No statistically significant difference was observed between patient and control groups in terms of cord blood IMA (p 0,474), Albumin level (p 0,664), cord blood Native thiol (p 0,944), and cord blood total thiol (p 0,612) levels. Cord blood Disulphide (SS) level was measured as 25,40±11,96 μmol/l in the patient group, and as 21,86±9,03 μmol/l (p 0,144) in the control group.No statistically significant difference was observed between the levels of cord blood Disulphide/Native thiol p(0,240), cord blood Disulphide/Total thiol p(0,276),and cord blood Native thiol/Total thiol p(0,277). As a result, we found a decrease in Native Thiol and Total Thiol levels in favor of antioxidant capacity reduction in the maternal serum samples of the group with meconium. We found an increase in IMA level in favor of oxidative stress. We did not find any statistically significant difference between the newborn samples.Many prospective studies are needed regarding the exposure of fetus to intrauterine oxidative stress, as well as the response and protection mechanisms of the fetus.