Hiperemezis gravidarum tanısı alan hastaların beck depresyon ve beck anksiyete ölçeği'ne göre değerlendirilmesi, klinik durum ve laboratuvar değerleri açısından sağlıklı gebelerle karşılaştırılması
Comparison of beck depression and beck anxiety scale according to clinical status and laboratory values of healthy pregnancies in patients receiving hyperemesis gravidarum
- Tez No: 491828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hiperemezis Gravidarum Tanısı Alan Hastaların Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçeği'ne Göre Değerlendirilmesi, Klinik Durum ve Laboratuvar Değerleri Açısından Sağlıklı Gebelerle Karşılaştırılması Amaç:Hiperemezis gravidarum gebelikte karşılaşılan ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen önemli bir problemdir. Bazı hastalarda altta yatan önemli bir sebep olan depresyon ve anksiyete ise mutlaka araştırılması gereken klinik durumlardır. Biz bu çalışmamızda Hiperemezis gravidarum tanısı almış gebelerin göz ardı edilen anksiyete ve depresyon düzeylerini, psikiyatrik konsültasyon gerekliliğinive bu durumun hastalığın şiddetini ne oranda etkilediğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01 Mart 2017 ile 25 Ekim 2017 tarihleri arasında hastanemize başvurmuş olan 16 hafta ve altında tekil canlı gebeliği bulunan hastalar dahil edildi ve hastalar gebelik bulantı-kusması açısından sorgulandı. Hastalar klinik durum, fizik muayene, laboratuvar parametreleri, Puqe skorları' na göre HG ve sağlıklı gebelerden oluşan iki gruba ayrıldı. Her hastaya Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçeği doldurtuldu. Tüm hastalar ayrıca gravida, parite, eğitim durumu, boy, kilo, vücut kitle indeksi gibi birçok parametre açısından değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılık student-t testi ve Mann Whitney U Testi ile belirlendi. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler ise Pearson Kikare, Fisher Exact Ki-kare, Yates Kikare ve Monte Carlo Kikare analizi ile değerlendirildi. Değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular:Kriterlere uygun toplam 184 hasta ile çalışma gerçekleştirildi. HG tanısı alan hasta grubu ile sağlıklı gebe grubu arasında yaş,gravida,parite,abortus,CRL ölçümü,boy,eğitim ve iş durumu,sigara,medeni hal,laboratuvar parametrelerinden de Hct,Cr,Hb,Glu,LDH,sT3,sT4,TSH açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Comparison of Beck Depression and Beck Anxiety Scale According to Clinical Status and Laboratory Values of Healthy Pregnancies in Patients Receiving Hyperemesis Gravidarum Aim:Hyperemesis is an important problem encountered in gravidarum pregnancy and affecting social life negatively.Depression and anxiety, which are important underlying causes in some patients, are the clinical conditions that must be investigated. In this study,we aimed to investigate the anxiety and depression levels, the necessity of psychiatric consultation and the effect of this condition on the severity of illness in patients with hyperemesis gravidarum. Materials and Methods:Between 01 March 2017 and 25 October 2017, the study included patients with a single live pregnancy for 16 weeks or less who were admitted to our hospital and the patients were questioned for nausea and vomiting.Patients were divided into two groups consisting of clinical condition, physical examination, laboratory parameters, hyperemesis gravidarum according to Puqe scores and healthy pregnancies. Beck Depression and Beck Anxiety Inventory were filled in each patient.All patients were also evaluated for various parameters such as gravida, parity, education status, height, weight, body mass index.The difference between the groups was determined by student-t test and Mann Whitney U test.Relations between categorical variables were assessed by Pearson Kikare, Fisher Exact Chi-square, Yates Kikare and Monte Carlo Kikare analysis.Pearson and Spearman correlation analyzes were used to analyze the relationships between variables. Findings:A study was conducted with a total of 184 patients according to the criteria. There is no significant difference was found in age, gravida, parity, abortus, CRL measurement, height, education and work status, smoking, marital status and laboratory parameters which are Hct,Cr, Hb, Glu, LDH, fT3, fT4,TSH between the patient group receiving hyperemesis gravidarum and healthy pregnant group.