Kolorektal kanserli hastalarda postoperatif serum prokalsitonin, c-reaktif protein, albümin ve kan lökosit düzeyinin anastomoz kaçağının erken belirlenmesindeki önemi
The importance of postoperative serum procalcitonin, c-reactive protein, albumin and blood leukocyte levels in the early detection of anastomotic leakage in colorectal cancer patients.
- Tez No: 491833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAPTAN GÜLBEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ Anastomoz kaçağı kolorektal cerrahi sonrası görülebilen major klinik problemlerden biridir. Sıklığı %2 ila %7 arasında değişmekte olup bazı çalışmalarda %8 ila %14'e kadar yükseldiği bildirilmiştir. Prokalsitonin, sistemik bakteriyel enfeksiyonlarda hastanın klinik tablosunun takibi açısından önemli bir biyokimyasal belirteçtir. Normal kabul edilen serum seviyesi 0.1 ng/ml 'nin altındadır. Geçirilen abdominal operasyonlar sonrası ortaya çıkabilecek septik komplikasyonlara önceden dikkat çekebilmesi açısından oldukça yararlı bir kullanıma sahiptir. AMAÇ Planlanan bu çalışmanın amacı; kliniğimizde sıklıkla uygulanan kolorektal kanser ameliyatları sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan biri olan anastomoz kaçağının önceden belirlenebilmesinde postoperatif serum prokalsitonin seviyesinin ve yanı sıra serum CRP, serum Albümin, Kan Beyaz Küre seviyelerinin erken yol gösterici olabilirliğinin değerlendirilmesidir. MATERYAL VE METOD Haziran 2015 – Temmuz 2017 tarihleri arasında Genel Cerrahi Kliniğine başvuran 86 kolorektal kanser tanısı almış hasta üzerinde prospektif bir araştırma olarak planlandı. Tüm veriler prospektif olarak toplandı. Cerrahi sonrası postoperatif 1., 3. ve 5. günlerde serum PCT, CRP, Albümin ve Kan Beyaz Küre (BK) düzeyleri ölçüldü. Postoperatif 1., 3. ve 5. günlerde serum PCT, CRP, Albümin ve BK düzeyleri, yapılan ameliyatların tipi, kullanılan anastomoz tekniği, TNM evresi, ameliyat sonrası servis takiplerinde anastomoz kaçağı ya da diğer komplikasyonların olup olmadığı, analiz edilecek değişkenler olarak belirlendi. İstatistik değerlendirmesinde kesikli değişkenlerin tek değişkenli analizi için Pearson Ki-Kare Testi kullanıldı. Pearson ki-kare'nin şüpheli sonuç verdiği küçük örneklem boyutlarında ise Fisher's Exact Testi kullanıldı. Kolmogorov-Smirnov Testi yapılarak verilerin normal dağılıma sahip olduğu tespit edildi ve gruplar arasındaki farkın çok değişkenli analizi için; Tek Yönlü Varyans Analizi Testi (One-Way Anova Test) kullanıldı. BULGULAR Bu çalışmada ameliyat sonrası 1. , 3. ve 5. gün ölçülen serum PCT değeri ile anastomoz kaçağı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptamadık. Öte yandan ameliyat sonrası 3. ve 5. gün ölçülen serum CRP ile Kan BK değerindeki artışın ve aynı günlerde ölçülen serum Albümin değerindeki azalışın, anastomoz kaçağı ile istatistiksel olarak anlamlı birlikteliğini tespit ettik. SONUÇ Çalışmamız sonucunda kolorektal kanserli hastalarda, postoperatif serum prokalsitonin düzeyinin, anastomoz kaçağının erken belirlenebilmesinde etkin olamayacağını bununla birlikte serum CRP, serum Albümin ve Kan Beyaz Küre sayısının yüksekliğinin ise etkin olabileceğini düşünüyoruz. Gelecekte benzer amaçla yapılacak kapsamlı ve çok yönlü çalışmaların sonucunda, anastomoz kaçağını erken tespit etme fikrini destekleyecek belirteçlerin tanımlanacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Anastomotic leak is one of the most common major clinical problems after colorectal surgery. Incidence may vary between 2% to 7%, some researches predicts incidence up to 7 to 14 percent. Procalcitonin is a novel biochemical marker monitoring patients' in the presence of systemical bacterial infection. Normal range of serum procalcitonin is below 0.1 ng/ml. It is useful in detecting the possible septic complications after abdominal surgery. PURPOSE Purpose of this clinical study is early detection of anastomotic leak after colorectal surgery -which is a frequently performed surgery in our clinic- using postoperative serum procalcitonin, crp, albümine level white blood cell count. MATERIAL AND METHOD This trial is designed as a prospective study including 86 patients diagnosed as colorectal cancer and admitted to general surgery clinic between June 2015 and July 2017. All of the data is collected prospectively. Postoperative serum procalcitonin (PCT) C-reactive protein (CRP), albumine levels and White blood cell count are measured on days 1, 3 and 5. Serum PCT, CRP, Albumine, and WBC levels measured on postoperative first, third and fifth days and then the Type of the surgery, anastomosis technique, TNM stage, postoperative anastomtoic leak or other postoperative comlications are set as other variables. Pearson Chi-Square test is used in univariate analysis of intermittent variables. Fisher's Exact Test is used in small sampling groups when Pearson's Chi Square Test results are found to be uncertain. Kolmogorov-Smirnov Test is used to confirm the normal distribution of data and One-Way Anova Test is used for multi-variate analysis of differences in between study groups. FINDINGS We could not find a statiscally significant correlation between serum PCT level measured on postoperative 1st, 3rd and 5th days and anastomotic leak. On the other hand, increase in serum CRP level and White blood cell count measured on postoperative 3rd and 5th days and fall in serum albümine level measured on the same days are statistically significant in anastomotic leak. RESULTS As a result of our study, we found that in patients with colorectal cancer, postoperative serum PCT level was found to be useless in early detection of anastomotic leak. On the other hand serum CRP, Albümin levels and blood WBC may serve as predictors early warning of anastomotic leakage. We believe that with detailed, multi-variable, future studies on the subject, may present an idea on early detection of colorectal anastomotic leak.