Plateletten zengin plazmanın yüksek riskli kolon anastomozlarında anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of platelet rich plasma on anastomotic healing on high risk colonic anastomosis
  1. Tez No: 491832
  2. Yazar: ALİ CAN YALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Plateletten zengin plazmanın yüksek riskli kolon anastomozlarında anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi Giriş ve Amaç: Kolon anastomozları cerrahide sıklıkla uygulanan işlemlerdir, anastomoz güvenliğini arttırmak için birçok teknik ve madde kullanılmıştır. Doku büyüme faktörleri, yeterli kanlanma, cerrahi teknik gibi faktörler anastomoz iyileşmesini etkilemektedir. Ayrıca peritonit varlığı anastomoz iyileşmesinde en önemli risk faktörü olarak gösterilmektedir. Trombositler içerdikleri büyüme faktörleri ve neden oldukları reaksiyonlar ile yara iyileşmesine kritik öneme sahiptirler. Plateletten zengin plazma (PZP) bu büyüme faktörlerini yoğun birşekilde içerdiği için doku iyileşmesinde olumlu etkilere sahiptir. Bu çalışmanın amacı PZP'nin normal ve peritonit varlığunda yapılan kolon anastomozunda, anastomoz iyileşmesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Gruplar : 56 sıçan randomize şekilde 5 gruba ayrıldı. X: PZP hazırlanan grup A: Normal kolon anastomozu yapılan grup B: PZP'li kolon anastomozu yapılan grup C: Peritonit varlığında kolon ansatomuzu yapılan grup D: Peritonit varlığında PZP'li kolon anastomozu yapılan grup Cerrahi prosedür: Tüm gruplara sol kolon anastomozu yapıldı. C ve D gruplarına PZP anastomoz üzerine uygulandı. Post operatif 5. Gün denekler sakrifiye edildi. Anastomoz patlama basınçları, doku hidroksiprolin değerleri ve histopatolojik olarak anastomoz hatlarındaki iyileşme değerlendirildi. Sonuçlar: Deneklerde anastomoz kaçağı izlenmedi. Bir denek deney sırasında öldü. Patlama basınçları ve doku hidroksiprolin düzeyleri değerlendirildiğinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
The effect of platelet rich plasma on anastomotic healing on high risk colonic anastomosis Introduction and aim: Colon anastomosis arefrequentlyperformed in surgery. Diverse techniques and materials have been used for increasing anastomotic safety. Tissue growth factors, adequate perfusion, surgical technique are the factors affecting anastomotic healing.And also, presence of peritonitis is known to be most important risk factor that delays anastomotic healing. Platelets are critical in anastomotic healing due to their ability to produce growth factors. Since the platelet rich plasma (PRP) includes various growth factors, it is important in tissue healing. The aim of this study is to determine the effects of PRP on anastomotic healing both in normal colonic anastomosis or in presence of peritonitis. Materials and methods: Groups: 56 rats were randomized to following 5 groups. X: PRP preparation group A: Normal colonic anastomosis group B: PRP treated colonic anastomosis group C: Colonic anastomosis in the group with peritonitis D: PRP treated colonic anastomosis in the group with peritonitis Surgical procedure:All groups were performed left colonic anastomosis. PRP anastomosis was performed in groups C and D. Rats were sacrified in postoperative day 5. Anastomosis bursting pressure, tissue hydroxyproline levels and histopathologic healing in anastomotic lines were evaluated. Results: No anastomotic leak was observed. One rat died in experiment. No statistically significant differences were observed in anastomotic burst pressure or tissue hydroxyproline levels between groups.