Böbrek donörlerinde oksidatif stres çalışması
Oxidative stress study in kidney donor
- Tez No: 491834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Giriş: Nefrektomi sonrası donör takibinde böbrek fonksiyonlarının azalması, kardiyovasküler hastalık riskinin artması ve yaşam kalitesinin bozulması gibi komplikasyonlar görülebilir. Canlı böbrek donörlerinde kronik böbrek hastalığı olasılığına son zamanlarda büyük önem verilmiştir. Kronik böbrek hastalarının artmış oksidatif strese maruz kaldığı, oksidatif stresin de hızlandırılmış ateroskleroz gibi çeşitli klinik problemlerle kuvvetli bir ilişki gösterdiği rapor edilmiştir. Bu nedenle, mevcut kesitsel, tek merkezli çalışmamızın amacı, canlı böbrek vericilerinin klinik, laboratuvar ve donör-spesifik sonuçları ile sistemik oksidatif stres arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir Yöntemler: Araştırmamızda 2010-2015 yıllarında bağış yapan 51 donörün retrospektif olarak nefrektomi öncesi verilerini ve kesitsel olarak nefrektomi sonrası verilerini değerlendirdik. Nefrektomi sonrası klinik verileri ile birlikte laboratuvar değerleri de kaydedildi ve oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi amacıyla serum örnekleri toplandı. Plazma malondialdehit (MDA) seviyeleri ve 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin / deoksiguanozin oranı (8-OHdG / dG oranı) oksidatif stres belirteçleri olarak değerlendirildi. Antioksidanlar olarak katalaz (KAT), Karbonik Anhidraz (KAN) ve paraoksonaz (PON) aktiviteleri ölçüldü. Bulgular: Nefrektomi sonrası yaklaşık 3 yıllık takipte hipertansif verici oranı %12 saptanmıştır. Donörlerin %11'i nin GFH (Glomerüler Filtrasyon Hızı)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Long-term consequences of donor nephrectomy might be reduced kidney function, increased risk for cardiovascular disease, and impaired quality of life. Substantial attention has recently been paid to the possibility of chronic kidney disease (CKD) in living kidney donors. It has been demonstrated that CKD patients suffer from increased oxidative stress, which have been reported to show a strong association with several clinical problems such as accelerated atherosclerosis. Thus, the purpose of the current cross-sectional, single center study was to evaluate relationship between clinical, laboratory, and donation-spesific outcomes of living kidney donors and systemic oxidative stress Methods: We conducted a cross-sectional study and assessed retrospectively pre- and post-donation data from 51 donors who donated in 2010-2015. Clinical and laboratory parameters were collected. Plasma malondialdehyde (MDA) levels and 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine / deoxyguanosine ratio (8-OHdG / dG ratio) were determined as oxidative stress markers. Catalase (CAT), carbonic anhydrase (CAN) and paraoxonase (PON) activites were measured as anti-oxidants. Results: Approximately 3 years after donation, hypertensive donor ratio was 12 %, and 11 % of the donors had GFR