Gestasyonel diyabetes mellitus tanılı bir grup gebenin postpartum beşinci yıllarına bakış
5th year follow up of pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 491840
  2. Yazar: HANDE İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÖK BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gestasyonel diyabet; gebelikte ortaya çıkan, çeşitli derecelerde hiperglisemiye neden olan karbonhidrat intoleransı olarak tanımlanır. Gestasyonel diyabet gebelikte;preeklampsi, hidramniyoz, makrozomi ve gestasyonel yaş için büyük bebek, fetal organomegali, perinatal morbidite, neonatal respiratuar problemler ve metabolik sorunlar gibi olumsuz sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Doğum sonrasındaki sonuçlar ise yakın zamanda ortaya koyulmaya başlanmıştır. Gestasyonel diyabet postpartum taramalarında diyabet, prediyabet, hipertansiyon, obezite, metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar, serebrovasküler hastalıklar gibi birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Bizim çalışmamızda da amacımız gestasyonel diyabet öykülü hastaların gebelikte ve postpartum beşinci yılda serum biyokimyasal değerleri ile, aldıkları ilgili olabilecek tanıları retrospektif olarak tarayarak gestasyonel diyabetin uzun dönemde yaratabileceği sorunları değerlendirmektir. MATERYAL VE METOD: Çalışmada İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01.01.2009-01.01.2013 yılları arasında doğum yapmış ve ilk kez Gestasyonel Diyabetes Mellitus ICD 10 tanısı almış 147 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, doğum haftası, doğum şekli, bebek doğum kilosu, ALT, AST, üre, kreatin, açlık kan glukozu, tokluk kan glukozu, HbA1C, glisemik durumu ve hedef değerlere ulaşıp ulaşamadığı, TİT değerleri, TSH incelenmiş; 5.yıl takiplerinde bu değerlere lipid profili, hastanın aldığı tanılar ve kullandığı ilaçlar eklenmiştir. Hastalara ait bilgilere hastanenin klinik data sistemi (probel) ve medulla üzerinden ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Gestational diabetes mellitus is defined as glucose intolerance that begins or is first detected during pregnancy. Gestational diabetes is associated with adverse outcomes like preeclampsia, hydramnios, macrosomia, large for gestational age, organomegaly, perinatal morbidity, neonatal respiratory difficulties and metabolic issues. Postpartum outcomes are introduced by recent studies. GDM cases is correlated with diabetes, prediabetes, hypertension, obesity, metabolic syndrome, cardiovascular and cerebrovascular diseases in postpartum screening. In our retrospective study we aim to report gestational diabetes long term complications by evaluating pregnancy and postpartum 5th year serum biochemicals and related diagnosis. METHODS: Our study held in Tepecik Education and Research Hospital, Department of Gynecology and Obstetrics between January 1st, 2009 to January 1st, 2013 . 147 pregnant women participated who were diagnosed Gestational Diabetes Mellitus for the first time(ICD 10) and delivered. In this cases we assesed age, gestational age, type of delivery, birth wight, ALT, AST, urea, creatine, fasting plasma glucose, postprandial plasma glucose, HbA1C, glycemic state, achieve target glucose levels, urine glucose, urine protein and urine ketone and TSH indexed pregnancy and 5th year postpartum screening. Also we study postpartum 5th year lipid profile, diagnosis and pharmacological agents prescribed. We used clinical and prescription data system to extract these cases' results and SPSS 22.0 for analyze.