Ketem'e başvuran kadınların serviks kanseri ve human papilloma virüsüne ilişkin bilgi düzeyleri
Knowledge levels about cervical cancer and human papillomavirus in women who applied to cancer screening center
- Tez No: 491839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kadınların serviks kanseri (nedenleri, taraması ve önlenmesi) ve etkenine (bulaş yolları, human papilloma virus (HPV) aşısı, serviks kanseri ile ilişkisi) ilişkin bilgi düzeylerini ölçmek, HPV DNA test sonuçlarını değerlendirerek servikal premalign ve malign lezyonların sayı ve sıklığını belirlemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma analitik tipte, kesitsel bir çalışmadır. Araştırmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) rutin tarama için Temmuz 2015- Ekim 2015 tarihleri arasında başvuran, çalışmamıza katılmayı kabul eden, soruları cevaplamaya engel bir durumu olmayan, bilinen psikiyatrik herhangi bir hastalığı olmayan, 30 yaş ve üzeri 250 sağlıklı ve gönüllü kadın dahil edilmiştir. Kadınlara sosyodemografik özellikleri ve serviks kanseri, HPV ile ilgili bilgi düzeyini incelemeye yönelik soruların olduğu anket formu doldurtuldu. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programına girilerek istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan kadınların yaş ortalaması 47.7±7.5 yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of our study was to assess the women's knowledge levels about cervical cancer (causes, scanning and prevention) and its effect (transmission routes, human papilloma virus (HPV) vaccine, its relationship with cervical cancer), to evaluate the HPV DNA test results and determine the number and frequency of cervical premalignant and malignant lesions. Materials and Methods: This is an analytical type cross-sectional study. The population of our study was composed of 250 healthy and volunteer women aged 30 years and over, who applied to cancer screening center in the University of Health Sciences Konya Education and Research Hospital for routine screening between July 2015 and October 2015 and who agreed to participate in the study and had no previous psychiatric disorder. Questionnaires were administered to examine their sociodemographic characteristics and cervical cancer and HPV knowledge levels. The obtained data were analyzed by SPSS 22.0 program. Results: The average age of the women in the study was 47.7 ± 7.5 years old.