Tokluk trigliserid düzeyinin kardiyovasküler belirteçler arasındaki yeri
The importance of the level of non-fasting tryglyserid in cardiovaskuler diseases
  1. Tez No: 491851
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ŞENGÜL, DOÇ. DR. BERÇEM AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç:Kardiyovasküler hastalıklar(KVH) tüm dünyada önde gelen ölüm ve hastalık sebeplerindendir. Patogenezinde ateroskleroz önemli rol oynamaktadır. Hiperlipidemi aterosklerotik kalp hastalıkları için en önemli risk faktörlerinden birisidir. Ülkemizde lipid düzeyi değerlendirmesi 8 saatlik açlık sonrası yapılmaktadır.Lipid parametreleri normal olan hastalarda da ateroskleroz gelişmektedir.İnsanlar günün büyük çoğunluğunu postprandiyal dönemde geçirmesi nedeni ile çalışmamızın amacı postprandiyal trigiliseridemi ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 25-60 yaş arasında,prediyabet, diyabet ve/veya obezitesi dışındakronik hastalık hikayesi olmayan ve sigara kullanmayan toplam 81 hastayı dahil edilmiştir. Hastaların cinsiyeti, yaşı, biyokimyasal tetkikleri, tam kan sayımı, açlık ve tokluk lipid düzeyleri, KIMK ve FMD ölçümleri incelenmiştir. İstatistiksel analiz bilgisayarda SPSS ver.17.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Hastaların 34'ü (%42) erkek, 47 'si (%58) kadın idi. Hastalarımızın yaşı 25-59 yıl aralığında olup, yaş ortalaması kontrol grubunda 32±6 yıl, hasta grubunda 38±8.3 olarak saptandı. Hasta grubundan 46 kişi (%76,7) obez, 14 kişi (%23,3) ise VKİ
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases are leading causes of death and disease worldwide. Atherosclerosis plays an important role in the pathogenesis. Hyperlipidemia is one of the most important risk factors for atherosclerotic heart disease. Assessment of lipid level in our country is made after 8 hours of fasting. Atherosclerosis also occurs in patients with normal lipid parameters. The purpose of our study is to examine the relationship between cardiovascular diseases and postprandial triglycerides for the purpose of studying why people spend the majority of the day in the postprandial period. Material and Methods:A total of 81 patients aged 25-60 years with no history of chronic illnesses other than prediabetes, diabetes and / or obesity were included in the study. Gender, age, biochemical tests, whole blood count, fasting and satiety lipid levels, carotid intima media thickness (CIMT) and FMD measurements were examined. Statistical analysis was performed on the computer using the SPSS ver.17.0 program. Results:The thirty-four (42%) of the patients were male, 47 (58%) were females.The age of our patients was between 25-59 years and the mean age was 32 ± 6 years in the control group and 38 ± 8.3 years in the patient group. Of the patients, 46 (76.7%) were obese and 14 (23.3%) were body mass index (BMI)