Türkiye'de yaşayan göçmen Suriyeli gebeler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gebeler arasında, karşılaştırmalı rektovajinal grup b streptokok insidansı
The comparative incidence of rectovaginal group b streptococuss between Turkish pregnants and Syrian pregnants living in Turkey
- Tez No: 491852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı TC vatandaşı ve Suriye vatandaşı gebelerde Grup B Streptokok kolonizasyon prevelansını saptamak, kolonizasyon sıklığı ile ilişkili risk faktörleri ve Grup B Streptokok suşlarının antibiyotik direnç paternlerini incelemektir.Bu amaçla Mayıs-Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi‟ne başvuran 363 Türk vatandaşı ve 155 Suriye vatandaşı olmak üzere, toplam 518 gebeye ait prospektif prevelans çalışması gerçekleştirildi.32 hafta ve üzeri gebelerden alt vajen ve rektumdan alınan örnekler selektif besiyerlerine ekilerek değerlendirildi. Risk faktörü verileri, hasta görüşmesi ve hasta takip formu incelemesi ile elde edildi. Grup B streptokok prevelansı TC vatandaşı gebelerde %11, Suriye vatandaşı gebelerde % 9.7 saptandı. GBS kolonizasyon sıklığında TC vatandaşı gebeler ve Suriye vatandaşı gebeler arasında istatiksel fark izlenmedi(p:0.756). Anne yaşı, BMI, gravida, parite, gebelik haftası, evlilik yılı, sigara kullanımı, eğitim durumu, gebelikte antibiyotik kullanımı, erken membran rüptürü, kronik hastalık gibi daha önce tanımlanmış risk faktörleriyle Grup B Streptokok kolonizasyon sıklığı arasında ilişki saptanmadı. Hastaların antibiyogramları incelendiğinde; TC vatandaşı gebelerde eritromisine %12.5,klindamisine %27.5, levofloksasine %7.5 ve moksifloksasine %5 direnç saptandı. Suriye vatandaşı gebelerde ise eritromisine %25 ve klindamisine %50 direnç görüldü, levofloksasin ve moksifloksasine karşı direnç yoktu. TC vatandaşı ve Suriye vatandaşı gebelerde tüm GBS subgrupları penisilin, linezolid ve tigesikline %100 duyarlıydı. TC vatandaşı ve Suriye vatandaşı gebelerde GBS suşları yurtdışı ve ülkemizde yapılan çalışmalara benzer şekilde penisilin, linezolid ve tigesikline yüksek oranda duyarlıydı. Eritromisin, klindamisin, levofloksasin ve moksifloksasine karşı saptanan direnç benzerdi. Bu çalışma, toplum temelli GBS hastalık önleme protokollerinin oluşturulması için temel verileri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the prevalence of maternal group B Streptococcal (GBS) colonization in Turkish and Syrian pregnants, compare risk factor data related to GBS colonization and examination of antibiotic resistance patterns of GBS. For this purpose, a prospective prevalence study of 518 pregnant women, 363 Turkish pregnant and 155 Syrian pregnant, who applied to the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital between May-December 2017, was carried out. Swabs from the lower vagina and rectum were obtained between 32 weeks and older gestation and cultured on selective media. Risk factor data were obtained by patient interview and patient follow-up form review. Group B streptococcal prevalence was 11% in Turkish citizens, 9.7% in Syrian citizens. There was no statistical difference between two groups in the GBS colonization frequency (p:0.756). There was no association of GBS colonization with previously identified risk factors, such as maternal age, BMI, gravida, parity, gestational week, marital year, smoking, educational status, antibiotic use in pregnancy, early membrane rupture or chronic disease. When the antibiograms of the patients were examined, in Turkish citizens resistance of erythromycin to 12.5%, clindamycin to 27.5%, levofloxacin to 7.5% and moxifloxacin to 5% was found. In Syrian citizens, 25% of the pregnant women had erythromycin resistance and 50% of the patients had clindamycin resistance, there was no resistance to levofloxacin and moxifloxacin. At TC citizens and Syrian citizens all GBS subgroups were 100% sensitive to penicillin, linezolid and tigecycline. Penicillin, linezolid and tigecycline were highly susceptible to GBS subgroups of Turkish citizens and Syrian citizens, similar to studies conducted abroad and in our country. This study provides baseline data for the creation of community-based GBS disease prevention protocols.