Diyabetik nefropatili hastalarda albüminüri düzeyleri ve trombosit aktive edici faktör asetil hidrolaz arasındaki ilişki
Relationship between albuminuria levels and platelet activating factor acetylhydrolase in patients with diabetic nephropathy
  1. Tez No: 491850
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZGE SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Diyabetik nefropati (DN) hastalarındaki artış obezite, metabolik sendrom ve Tip 2 diyabetteki epidemik artışla paralellik göstermektedir. Platelet activated factor (PAF), aterojenez, oksidatif stres ve enflamasyonda önemli role sahiptir. PAF-Asetil Hidrolaz (PAF-AH), trombosit aktive edici faktörü (PAF) hidroliz eden bir enzimdir. Çalışmamızda albüminüri düzeylerine göre ayırmış olduğumuz DN'li hastalarda ve nefropatisi olmayan diyabetlilerde PAF-AH'nin böbrek fonksiyonu ve metabolik parametrelerle ilişkisini değerlendirmeyi hedefledik. Ayrıca, PAF-AH aktivite ölçümünü otomatik kimya analizörüne uygulamayı ve yöntemin temel performans özelliklerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Altmış yedi DN'li (22 erkek / 45 kadın) ve 41 (14 erkek / 27 kadın) nefropatisi olmayan diyabet hastası (kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. DN tanısı alan hastalar Albüminüri/Kreatinin (mg/g) düzeylerine göre, Grup 1 ( 300) olmak üzere üç gruba ayrıldı. DN ve diyabet gruplarının yaş ortalamaları sırasıyla Grup 1 65 (42-84), Grup 2 57.2 (35-75), Grup 3 61.5 (42-85), kontrol 55 (36-78) yıl idi. Hasta serumlarında PAF-AH aktivitesinin yanı sıra kolesterol, HDL kolesterol ve LDL kolesterol, eGFR, folik asit, HOMA-IR, B12, Ca, P, homosistein, fibrinojen, üre, ürik asit, kreatinin, ALT, AST, APO B magnezyum, trigliserid, vit. B12, idrarlarında ise protein, kreatinin ve albümin değerleri belirlendi. PAF-AH aktivitesi substrat 2-tiyoPAF'ın hidrolizi sonucunda oluşan serbest tiyollerin DTNB ile verdiği renk değişikliğinin 412 nm'de kinetik olarak okunmasıyla tayin edildi. Yöntem Roche Cobas c501 cihazına uygulandı. Bulgular: Çalışmada DN ve kontrol gruplarının PAF-AH aktivitelerinin karşılaştırmasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). PAF-AH aktivitesi ile aterojenik parametreler (kolesterol, LDL kolesterol ve Apo B) arasında güçlü bir ilişki saptandı: Grup 1, (r = 0.700 p = 0.002, r = 0.760 p=0.001, r=0.874 p= 0.001) Grup 2, (r=0.661 p=0.03, r=0.738 p=0.001, r=0.785 p=0.001) tüm çalışma grubu ( r=0.430 p=0.001, r=0.518 p=0.001, r=0.593 p=0.001). Grup 3'te ise PAF-AH aktivitesi ile kreatinin arasında orta derecede bir ilişki saptandı (r= 0.439, p= 0.015). Sonuç: PAF-AH enziminin antiinflamatuvar ve antioksidatif özelliklerinin olması ve proinflamatuvar ürünler oluşturması aktivite değişikliğine neden olmaktadır. Çalışmamızdaki bulgular DN'li hastalarda PAF-AH aktivitesinin diyabetli hastalara göre yüksek olduğunu göstermiştir. Bu yükseklik, DN hastalarında plak rüptürü riskinin arttığı anlamına gelebilir. Ancak bu risk proteinüri / albüminüri düzeyinden bağımsızdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The increase in diabetic nephropathy (DN) patients directly correlates with the epidemic increase in obesity, metabolic syndrome, and Type 2 diabetes. Platelet activating factor (PAF) plays an important role in atherogenesis, oxidative stress and inflammation. PAF-Acetyl Hydrolyzate (PAF-AH) is an enzyme that hydrolyzes platelet activating factor (PAF). We aimed to assess the association of PAF-AH with renal function and metabolic parameters in patients with DN that we have classified according to albuminuria levels and with diabetic patients without nephropathy. We also aimed to apply the PAF-AH activity measurement method to the automated chemistry analyzer and determine the basic performance characteristics of the method. Materials and Methods: Sixty-seven DN patients (22 male / 45 female) and forty-one non-nephropathy diabetic patients (14 males/ 27 female, control group) were included in the study. The DN patients were assigned to 3 groups according to their albuminuria / creatinine (mg / g) levels; Group 1 ( 300). The mean age (years) of the DN and diabetes groups were Group 1 65 (42-84), Group 2 57.2 (35-75), Group 3 61.5 (42-85), and controls 55 (36-78), respectively. PAF-AH activity as well as cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, eGFR, folic acid, HOMA-IR, B12, Ca, P, homocysteine, fibrinogen, urea, uric acid, creatinine, ALT, AST, APO B magnesium, triglyceride levels were determined in patient sera, and vit. B12, urine protein, creatinine and albumin levels in patient urines. PAF-AH activity was determined by kinetic reading at 412 nm of the discoloration of free thiols formed by hydrolysis of the substrate 2-thiol PAF with DTNB. The method was applied to the Roche Cobas c501 analyzer. Results: No significant difference was found in the study between the PAF-AH activities of DN and control groups (p> 0.05). There was a strong correlation between PAF-AH activity and atherogenic parameters such as cholesterol, LDL cholesterol and Apo B: Group1, (cholesterol r = 0.700, p = 0.002; LDL cholesterol r = 0.760, p=0.001; APO B r=0.874, p= 0.001) Group 2, (LDL-cholesterol r=0.738, p=0.001; APO B r=0.785, p=0.001). Only Apo B showed a positive correlation with PAF-AH when all study groups were combined ( r=0.593, p= 0.001)). In group 3, there was a moderate correlation between PAF-AH activity and creatinine (r = 0.439, p = 0.015). Conclusion: Anti-inflammatory and antioxidative properties of the enzyme PAF-AH and its proinflammatory products can cause change in enzyme activity. Findings in our study have shown that PAF-AH activity in patients with DN is higher than diabetic patients. The increased PAF-AH activity may be interpreted as an increased risk of plac rupture. However, this risk is independent from the albuminuria or proteinuria level.