Titanyum dioksit nanopartiküllerinin sitotoksik ve genotoksik etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
The evaluation of the cytotoxic and genotoxic effects of titanium dioxide nanoparticles
- Tez No: 491878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Nanomalzemeler, endüstride yaygın kullanım alanına sahiptirler. Küçük boyutları ve geniş yüzey alanına sahip olan metal oksit nanopartikülleri oksidatif stres oluşumunda önemli rol oynarlar. Günümüzde en fazla kullanılan nanopartiküllerin başında titanyum dioksit gelmektedir. Titanyum dioksit nanopartikülleri fotokatalitik özelliklere sahiptirler ve bu özelliklerinden dolayı, boya, plastik, kaplama, ilaç ve kozmetik sektörlerinde yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Bu sektörlerde çalışan kişiler titanyum dioksit nanopartiküllerine maruz kalmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, bir çok alanda yaygın olarak kullanılan titanyum dioksit nanopartiküllerinin insan aort düz kas hücre hattı üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında aort düz kas hücreleri 24 ve 48 saat süreyle titanyum dioksit nanopartikülleri ile muamele edilmiştir. Sitotoksik etki (3-(4,5- dimetiltiazol-2-il)-5-(3-karboksimetoksifenil)-2-(4-sülfonik)-2H-tetrazolyum) testi ile belirlenmiştir. Antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi amacıyla, oksidatif stres göstergeleri olarak kabul edilen, Glutatyon, Süper oksitdismutaz, Katalaz ve HSP70 proteininin gen ifadeleri qRT-PCR metodu ile saptanmıştır. Aort düz kas hücre hattı üzerine titanyum dioksit uygulamasının 24 saatlik süre sonunda, hücre canlılığı üzerine etkisinin olmadığı belirlenmiştir (p>000.1).
Özet (Çeviri)
Nanomaterials are widely used in the industry. Metal oxide nanoparticles with small size and large surface area play an important role in the formation of oxidative stress. Titanium dioxide is one of the most used nanoparticles today. Titanium dioxide nanoparticles have photocatalytic properties and, due to their properties, they are widely used in the dye, plastic, coating, pharmaceutical and cosmetic sectors. People working in these sectors are exposed to titanium dioxide nanoparticles. The purpose of this study is to investigate the cytotoxic and genotoxic effects of commonly used titanium dioxide nanoparticles on a human aortic smooth muscle cell line. Aortic smooth muscle cells were treated with titanium dioxide nanoparticles for 24 and 48 hours. The cytotoxic effect was determined by (3- (4,5-dimethylthiazol-2-yl) -5- (3-carboxymethoxyphenyl) -2- (4-sulfonyl) -2H-tetrazolium) test. In order to evaluate the antioxidant capacity, gene expressions of Glutathione, Superoxide dismutase, Catalase and HSP70 protein, which are accepted as oxidative stress indicators, were determined by qRT-PCR method. It was determined that the application of titanium dioxide on aortic smooth muscle cell line had no effect on cell viability after 24 hours (p> 000.1).