Çeşitli nanopartiküllerin Allium cepa ve Caenorhabditis elegans test sistemlerinde toksik, genotoksik ve sitotoksik etkilerinin araştırılması
The investigation of toxic, genotoxic and cytotoxic effects of various nanoparticles in Allium cepa and Caenorhabditis elegans test systems
- Tez No: 504803
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİFA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada titanyum dioksit (TiO2), silisyum dioksit (SiO2), çinko oksit (ZnO), bakır oksit (CuO) ve alüminyum oksit (Al2O3) nanopartiküllerinin Allium cepa (A. cepa) ve Caenorhabditis elegans (C. elegans) model organizmalarında toksik, genotoksik ve sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Bu maddelere ait 25, 50, 100 µg/ml lik dozlar 12 ve 24 saat süre ile A. cepa kök ucu hücrelerine uygulanmış ve yapılan incelemeler sonucunda mitotik indeksin kontrole nazaran azaldığı ve kromozomlarda çeşitli anormalliklerin meydana geldiği belirlenmiştir. Yine bu maddelere ait uygulama dozlarının C. elegans nematoduna uygulanması sonucunda kontrole göre yaşama süresinde azalma, yumurta veriminde düşüş, fiziksel büyümede gerileme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, toxic, genotoxic and cytotoxic effects of titanium dioxide (TiO2), silicon oxide (SiO2), zinc oxide (ZnO), copper oxide (CuO) and aluminium oxide (Al2O3) nanoparticles on Allium cepa (A. cepa) and Caenorhabditis elegans (C. elegans) model organisms were investigated. 25, 50 and 100 µg/ml doses of these substances were applied to Allium cepa roots for 12 and 24 hours. As a result of the investigations, it was determined that the mitotic index decreased compared to the control and various abnormalities occurred in the chromosomes. again the application doses of these substances to the nematode of Caenorhabditis elegans showed a decrease in longevity, a decrease in egg production and a decline in physical growth compared with the control.